RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 474a11e272042d42 |
|---|---|
| Name | Scroll |
| URL | https://scroll-mainnet.public.blastapi.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489512 |
| Reported Ago | 6m 31s ago |
| Latest Block* | 24273617 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.17 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.86 / 1 |
| Client Version* | Geth/v5.9.2-mainnet/linux-amd64/go1.21.1 |
| ChainId* | 534352 |
| Peer Count* | 6 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon, 03 Nov 2025 16:15:38 UTC | 1762186538671 | 201d 3h 19m 2s ago | 162h 32m 19s | UP | ERROR |
| Mon, 27 Oct 2025 21:43:19 UTC | 1761601399450 | 207d 21h 51m 21s ago | 3m | ERROR | UP |
| Mon, 27 Oct 2025 21:40:19 UTC | 1761601219168 | 207d 21h 54m 21s ago | 1h 46m 59s | UP | ERROR |
| Mon, 27 Oct 2025 19:53:19 UTC | 1761594799748 | 207d 23h 41m 21s ago | 10m 1s | SYNCING | UP |
| Mon, 27 Oct 2025 19:43:18 UTC | 1761594198305 | 207d 23h 51m 22s ago | 34h 48m 10s | UP | SYNCING |
| Sun, 26 Oct 2025 08:55:08 UTC | 1761468908171 | 209d 10h 39m 32s ago | 1h 34m 19s | ERROR | UP |
| Sun, 26 Oct 2025 07:20:49 UTC | 1761463249093 | 209d 12h 13m 51s ago | 12m 45s | UP | ERROR |
| Sun, 26 Oct 2025 07:08:03 UTC | 1761462483897 | 209d 12h 26m 37s ago | 7m 48s | ERROR | UP |
| Sun, 26 Oct 2025 07:00:14 UTC | 1761462014985 | 209d 12h 34m 25s ago | 23m 12s | UP | ERROR |
| Sun, 26 Oct 2025 06:37:02 UTC | 1761460622488 | 209d 12h 57m 38s ago | 4m 38s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 6m 31s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 10m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 34s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 11m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 14m 2s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 16m ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 16m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 17m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 46s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 46s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 201d 3h 21m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1762186419360 |
| Reported At | |
| Number | 24273617 |
| Hash | 0x1349...533db7 |
| Timestamp | 1762186416 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.17 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.86 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489512 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 3 | 1779564879781 | ||
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 397 | 1779564821087 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64328 | 1779564553714 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 534352 | 201d 3h 26m 57s ago |
| Client Version | Geth/v5.9.2-mainnet/linux-amd64/go1.21.1 | 201d 3h 26m 57s ago |
| Is Syncing | false | 201d 3h 26m 56s ago |
| Peer Count | 6 | 201d 3h 26m 57s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 201d 3h 26m 52s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 34s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, e8b4c3...0379e0 | 23m 33s ago |
| Response Headers | 3 headers | 24m 4s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 54s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 30s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 9s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 3s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14m 3s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 11h 56m 9s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 13m 27s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Feb 20 2026 19:03:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 92d 1h 30m 51s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Fri Feb 20 2026 18:53:48 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 92d 1h 40m 52s ago | headers | 2234h 47m 20s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (2): server, alt-svc |
| Wed Nov 19 2025 16:06:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 4h 28m 12s ago | headers | 26h 3s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 14:06:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 28m 16s ago | headers | 356h 48m 40s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (2): server, alt-svc |
| Mon Nov 03 2025 17:17:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 201d 3h 16m 56s ago | headers | 159h 36m 18s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Tue Oct 28 2025 01:41:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 207d 18h 53m 15s ago | headers | 10m | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Oct 28 2025 01:31:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 207d 19h 3m 16s ago | headers | 9m 55s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Tue Oct 28 2025 01:21:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 207d 19h 13m 11s ago | headers | 20m 3s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Oct 28 2025 01:01:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 207d 19h 33m 15s ago | headers | 29m 59s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Tue Oct 28 2025 00:31:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 207d 20h 3m 15s ago | headers | 39m 58s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |