RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 474a11e272042d42 |
| Name | Scroll |
| URL | https://scroll-mainnet.public.blastapi.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566320041 |
| Report Created Ago | 2m 25s ago |
| Latest Block* | 24273616 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.18 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.85 / 1 |
| Client Version* | Geth/v5.9.2-mainnet/linux-amd64/go1.21.1 |
| ChainId* | 534352 |
| Peer Count* | 7 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 61 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 2m 25s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 76 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 3m 25s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 105 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 4m 25s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 59 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 5m 25s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 767 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 6m 24s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 837 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 7m 24s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 144 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 8m 25s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 43 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 9m 25s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 253 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 10m 24s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 122 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 11m 21s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 201d 3h 47m 28s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1762186417553 |
| Reported At | |
| Number | 24273616 |
| Hash | 0x73af...fca281 |
| Timestamp | 1762186416 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.18 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.85 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2m 25s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320041 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 534352 | 201d 3h 53m 28s ago |
| Client Version | Geth/v5.9.2-mainnet/linux-amd64/go1.21.1 | 201d 3h 53m 26s ago |
| Is Syncing | false | 201d 3h 53m 25s ago |
| Peer Count | 7 | 201d 3h 53m 24s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 201d 3h 53m 24s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 14s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, e8b4c3...0379e0 | 2m 4s ago |
| Response Headers | 3 headers | 51m 19s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 1m 26s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 23s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 21s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 24s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 21s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 31m 16s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 12m 59s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 14s ago |