RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0a2e0a89a57696d0 |
|---|---|
| Name | Fuse (alternative) |
| URL | https://rpc.fuse.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Fuse / chain_id: 122 |
|---|
| Client Name | Nethermind |
|---|---|
| Current Version | 1.29.0 |
| Latest Version | 1.37.2 |
| Released At | Tue, 05 May 2026 13:48:59 GMT |
| Client Name | Nethermind |
|---|---|
| Current Version | 1.32.2 |
| Latest Version | 1.37.2 |
| Released At | Tue, 05 May 2026 13:48:59 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489509 |
| Reported Ago | 5m 30s ago |
| Latest Block* | 42116829 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.99 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.01 / 5 |
| Client Version* | Nethermind/v1.29.0+8c1be92a/linux-x64/dotnet8.0.10 |
| Nethermind/v1.32.2/linux-x64/dotnet9.0.8 | |
| ChainId* | 122 |
| Peer Count* | 41 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Nethermind/v1.29.0+8c1be92a/linux-x64/dotnet8.0.10 |
| 2 | Nethermind/v1.32.2/linux-x64/dotnet9.0.8 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 10:33:40 UTC | 1779446020511 | 1d 8h 59m 59s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:32:40 UTC | 1779445960170 | 1d 9h 1m ago | 5h 30m 52s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:01:48 UTC | 1779426108122 | 1d 14h 31m 52s ago | 2m 57s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 04:58:50 UTC | 1779425930324 | 1d 14h 34m 49s ago | 10h 10m 2s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 18:48:48 UTC | 1779389328276 | 2d 44m 51s ago | 1h 8m 26s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 17:40:21 UTC | 1779385221294 | 2d 1h 53m 18s ago | 32h 44m 32s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348725 | 3d 10h 37m 51s ago | 11m 1s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:44:47 UTC | 1779266687384 | 3d 10h 48m 52s ago | 53h 6m 9s | UP | ERROR |
| Mon, 18 May 2026 03:38:37 UTC | 1779075517653 | 5d 15h 55m 2s ago | 16m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 18 May 2026 03:22:36 UTC | 1779074556544 | 5d 16h 11m 3s ago | 18h 54m 59s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 42116829 | 1779564275000 | 0x8856...13d5c1 | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 5m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116818 | 1779564220000 | 0xfccd...1301d6 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116793 | 1779564095000 | 0xdbcc...eb4658 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116781 | 1779564035000 | 0x178a...f43b55 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 10m 35s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116774 | 1779564000000 | 0x2495...688733 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 13m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116757 | 1779563915000 | 0xa462...d5860b | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116746 | 1779563860000 | 0xd98b...9c0685 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116734 | 1779563800000 | 0x88a8...45a83f | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116722 | 1779563740000 | 0xc08a...b7cb5e | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 42116710 | 1779563680000 | 0xea9f...c3163f | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 46s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489509 |
| Reported At | |
| Number | 42116829 |
| Hash | 0x8856...13d5c1 |
| Timestamp | 1779564275 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.99 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.01 / 5 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7h 53m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779536399328 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 42116937 | 1779564815 | 0xf1eb...934010 | 99 | 1779564819922 |
| fsn-hz | ✅ | 42116926 | 1779564760 | 0xf98f...7126a9 | 617 | 1779564761353 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 83993 | 1779564445373 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 122 | 13m 54s ago |
| Client Version | Nethermind/v1.32.2/linux-x64/dotnet9.0.8 | 23m 3s ago |
| Is Syncing | false | 13m 9s ago |
| Peer Count | 41 | 13m 2s ago |
| Exposed Accounts | Count: 1 | 13m 2s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 17, NS: 2 | 11m 39s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 424f53...35bf1e | 22m 32s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 23m 3s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 2m 59s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 29s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 20h 39m 21s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12h 23m 7s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 20h 32m 50s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 184d 2h 51m 4s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 4s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 122 | 41 | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 122 | 15 | Nethermind/v1.29.0+8c1be92a/linux-x64/dotnet8.0.10 | false | 0 |
| ash-hz | 122 | 15 | Nethermind/v1.29.0+8c1be92a/linux-x64/dotnet8.0.10 | false | 0 |
| sin-do | 122 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Dec 10 2025 23:36:54 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 20h 56m 45s ago | is_syncing | 30m 1s | true | false |
| Wed Dec 10 2025 23:06:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 21h 26m 47s ago | is_syncing | 50m 1s | false | true |
| Wed Dec 10 2025 22:16:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 22h 16m 49s ago | is_syncing | 9m 57s | true | false |
| Wed Dec 10 2025 22:06:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 22h 26m 47s ago | is_syncing | 40m 2s | false | true |
| Wed Dec 10 2025 21:26:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 23h 6m 50s ago | is_syncing | 19m 58s | true | false |
| Wed Dec 10 2025 21:06:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 23h 26m 49s ago | is_syncing | 2334h 55m 23s | false | true |
| Thu Sep 04 2025 15:11:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 261d 6h 22m 12s ago | is_syncing | 9m 55s | false | false |
| Thu Sep 04 2025 15:01:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 261d 6h 32m 8s ago | is_syncing | 10m 1s | false | false |
| Thu Sep 04 2025 14:51:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 261d 6h 42m 10s ago | is_syncing | 10m 2s | false | false |
| Thu Sep 04 2025 14:41:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 261d 6h 52m 12s ago | is_syncing | 9m 55s | false | false |
