RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 1e63ec72157ceee4 |
|---|---|
| Name | PublicNode Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://optimism-rpc.publicnode.com/89e4ff0f587fe2a94c7a2c12653f4c55d2bda1186cb6c1c95bd8d8408fbdc014 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101701.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576267 |
| Reported Ago | 3m 12s ago |
| Latest Block* | 151982780 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.01 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 36 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 14:43:39 UTC | 1779461019070 | 1d 4h 49m 9s ago | 3m 24s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 14:40:14 UTC | 1779460814200 | 1d 4h 52m 34s ago | 56m 35s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 13:43:39 UTC | 1779457419140 | 1d 5h 49m 9s ago | 3m 23s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:40:15 UTC | 1779457215518 | 1d 5h 52m 33s ago | 1h 6m 36s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 12:33:38 UTC | 1779453218885 | 1d 6h 59m 9s ago | 3m 1s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:30:37 UTC | 1779453037811 | 1d 7h 2m 10s ago | 49h 18m 47s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 11:11:49 UTC | 1779275509887 | 3d 8h 20m 58s ago | 51m 25s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 10:20:24 UTC | 1779272424741 | 3d 9h 12m 24s ago | 34m 45s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 09:45:39 UTC | 1779270339394 | 3d 9h 47m 9s ago | 31m 38s | STUCK | UP |
| Wed, 20 May 2026 09:14:00 UTC | 1779268440549 | 3d 10h 18m 48s ago | 2m 12s | ERROR | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 151982780 | 1779564337000 | 0x36cb...c56b80 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 12s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982720 | 1779564217000 | 0x8b48...b380b5 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982660 | 1779564097000 | 0xa8c7...3d8ade | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 42s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 12m 17s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982540 | 1779563857000 | 0x5d04...183484 | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 15m 9s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982480 | 1779563737000 | 0xa235...0fde65 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982420 | 1779563617000 | 0x01dd...1deb06 | Sat, 23 May 2026 19:13:39 UTC | 19m 9s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982360 | 1779563497000 | 0xd6fc...be5471 | Sat, 23 May 2026 19:11:39 UTC | 21m 9s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 22m 14s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982240 | 1779563257000 | 0x98e6...e262e9 | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 25m 9s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576267 |
| Reported At | |
| Number | 151982780 |
| Hash | 0x36cb...c56b80 |
| Timestamp | 1779564337 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.01 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 17s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564030881 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 151982961 | 1779564699 | 0xfb44...25d262 | 1428 | 1779564701405 |
| ash-hz | ✅ | 151982960 | 1779564697 | 0xb4bc...b13c92 | 22 | 1779564698775 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104372 | 1779564467123 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 17m 58s ago |
| Client Version | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 | 16m 57s ago |
| Is Syncing | false | 17m 30s ago |
| Peer Count | 36 | 16m 55s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 55s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 16m 54s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 21m 41s ago |
| Response Headers | 5 headers | 16m 55s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 33m 2s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5h 13m 33s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5h 13m 33s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 2m 7s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 11h 32m 10s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 28s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 9s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Feb 10 2026 09:53:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 10h 39m 9s ago | headers | 29m 58s | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Feb 10 2026 09:23:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 11h 9m 8s ago | headers | 2009h 37m 10s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Jan 13 2026 01:37:21 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 130d 18h 55m 26s ago | is_syncing | 15m 6s | true | false |
| Tue Jan 13 2026 01:22:15 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 130d 19h 10m 33s ago | is_syncing | 30m | false | true |
| Tue Jan 13 2026 00:52:14 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 130d 19h 40m 33s ago | is_syncing | 29m 58s | true | false |
| Tue Jan 13 2026 00:22:16 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 130d 20h 10m 32s ago | is_syncing | 2209h 1m 31s | false | true |
| Tue Nov 18 2025 15:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 46m 18s ago | headers | 1h 59m 59s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 46m 18s ago | headers | 29m 58s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 16m 17s ago | headers | 30m 1s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 46m 19s ago | headers | 564h 11m 55s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |

