RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 1e63ec72157ceee4 |
| Name | PublicNode Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://optimism-rpc.publicnode.com/89e4ff0f587fe2a94c7a2c12653f4c55d2bda1186cb6c1c95bd8d8408fbdc014 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101701.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018773 |
| Report Created Ago | 1m 7s ago |
| Latest Block* | 151983620 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 35 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 151983620 | 1779566017 | 0x5df1...674091 | 21 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 7s ago |
| ✅ | 151983560 | 1779565897 | 0x1455...9997c7 | 41 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 7s ago |
| ✅ | 151983500 | 1779565777 | 0x8c01...507c31 | 20 | Sat, 23 May 2026 19:49:38 UTC | 5m 7s ago |
| ✅ | 151983440 | 1779565657 | 0x0ddf...5cbbe9 | 22 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 7s ago |
| ✅ | 151983380 | 1779565537 | 0x8554...5396f0 | 12 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 7s ago |
| ✅ | 151983320 | 1779565417 | 0xdb11...150657 | 24 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 7s ago |
| ✅ | 151983260 | 1779565297 | 0x8ba7...c06a69 | 22 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 7s ago |
| ✅ | 151983200 | 1779565177 | 0x92f6...d0c188 | 38 | Sat, 23 May 2026 19:39:38 UTC | 15m 7s ago |
| ✅ | 151983140 | 1779565057 | 0x41aa...0a4e61 | 18 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 7s ago |
| ✅ | 151983080 | 1779564937 | 0xe453...41e0bf | 33 | Sat, 23 May 2026 19:35:38 UTC | 19m 7s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018773 |
| Reported At | |
| Number | 151983620 |
| Hash | 0x5df1...674091 |
| Timestamp | 1779566017 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2d 12h 19m 2s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779348943274 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 10m 7s ago |
| Client Version | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 | 10m 6s ago |
| Is Syncing | false | 10m 5s ago |
| Peer Count | 35 | 10m 4s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 3s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 19m 46s ago |
| Response Headers | 5 headers | 10m 2s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 18d 20h 35m 16s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2d 12h 25m 1s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 2d 12h 25m ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3d 23h 9m 59s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2d 12h 24m 58s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 217d 16h 49m 2s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 194d 12h 4m 22s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 3d 23h 9m 57s ago |

