RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 1e63ec72157ceee4 |
| Name | PublicNode Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://optimism-rpc.publicnode.com/89e4ff0f587fe2a94c7a2c12653f4c55d2bda1186cb6c1c95bd8d8408fbdc014 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101701.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779567100368 |
| Report Created Ago | 1m 11s ago |
| Latest Block* | 151984160 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 39 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 151984160 | 1779567097 | 0xccdd...eb9aa3 | 1478 | Sat, 23 May 2026 20:11:40 UTC | 1m 11s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 5437 | Sat, 23 May 2026 19:59:46 UTC | 13m 5s ago | ||
| ✅ | 151315749 | 1778230275 | 0x7720...44530c | 185 | Sat, 23 May 2026 19:57:39 UTC | 15m 13s ago |
| ✅ | 151983680 | 1779566137 | 0x56a0...7394c1 | 174 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 17m 13s ago |
| ✅ | 151983620 | 1779566017 | 0x5df1...674091 | 202 | Sat, 23 May 2026 19:53:39 UTC | 19m 13s ago |
| ✅ | 151983560 | 1779565897 | 0x1455...9997c7 | 217 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 21m 13s ago |
| ✅ | 151983503 | 1779565783 | 0xbb0b...33f518 | 3236 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 23m 7s ago |
| ✅ | 151983440 | 1779565657 | 0x0ddf...5cbbe9 | 199 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 25m 13s ago |
| ✅ | 151983380 | 1779565537 | 0x8554...5396f0 | 186 | Sat, 23 May 2026 19:45:39 UTC | 27m 13s ago |
| ✅ | 151983320 | 1779565417 | 0xdb11...150657 | 185 | Sat, 23 May 2026 19:43:39 UTC | 29m 13s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779567100368 |
| Reported At | |
| Number | 151984160 |
| Hash | 0xccdd...eb9aa3 |
| Timestamp | 1779567097 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 13m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566386389 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 13m 11s ago |
| Client Version | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 | 28m 10s ago |
| Is Syncing | false | 28m 9s ago |
| Peer Count | 39 | 8m 48s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 8m 48s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 28m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 13m 52s ago |
| Response Headers | 5 headers | 58m 7s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 13m 8s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 5s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 24s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 42m 58s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 28m 2s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1d 12h 12m 59s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 14h 33m 13s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 41s ago |

