RPC Endpoint Details
| EndpointID: | bf3caa6c5ac548ea |
|---|---|
| Name | Silo Alchemy RPC Mainnet |
| URL | https://sonic-mainnet.g.alchemy.com/v2/wUXInZfUMXBid_V262t9beXtsTyjiZka |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:36 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576085 |
| Reported Ago | 3m 14s ago |
| Latest Block* | 46299536 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.29 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.77 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.0-8c95f202-1755683536/linux-amd64/go1.24.0 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 17 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue, 09 Sep 2025 19:29:23 UTC | 1757446163975 | 256d 3m 26s ago | 2h 34m | UP | ERROR |
| Tue, 09 Sep 2025 16:55:23 UTC | 1757436923952 | 256d 2h 37m 26s ago | 1m 59s | CATCHING_UP | UP |
| Tue, 09 Sep 2025 16:53:24 UTC | 1757436804182 | 256d 2h 39m 26s ago | 76h 58m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 06 Sep 2025 11:55:23 UTC | 1757159723081 | 259d 7h 37m 27s ago | 2m | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 06 Sep 2025 11:53:23 UTC | 1757159603027 | 259d 7h 39m 27s ago | 1h 27m 57s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 06 Sep 2025 10:25:25 UTC | 1757154325565 | 259d 9h 7m 25s ago | 2m 2s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 06 Sep 2025 10:23:23 UTC | 1757154203109 | 259d 9h 9m 27s ago | 549h 25m 17s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 14 Aug 2025 12:58:06 UTC | 1755176286013 | 282d 6h 34m 44s ago | 4m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 14 Aug 2025 12:54:04 UTC | 1755176044392 | 282d 6h 38m 46s ago | 1238h 34m 5s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 23 Jun 2025 22:19:59 UTC | 1750717199088 | 333d 21h 12m 51s ago | 5m 59s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 9m 9s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 43s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 12m 40s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 15m 11s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:38 UTC | 19m 11s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 21m 11s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:10:28 UTC | 22m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 25m 11s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 256d 7m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1757445923866 |
| Reported At | |
| Number | 46299536 |
| Hash | 0x2e64...ba6efd |
| Timestamp | 1757445922 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.29 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.77 / 1 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 14s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576085 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 1286 | 1779564701153 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 41 | 1779564698781 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104646 | 1779564467121 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 256d 16m 26s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.0-8c95f202-1755683536/linux-amd64/go1.24.0 | 256d 16m 22s ago |
| Is Syncing | false | 256d 16m 22s ago |
| Peer Count | 17 | 256d 16m 21s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 256d 16m 21s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 28, NS: 2 | 16m 56s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 21m 42s ago |
| Response Headers | 1 headers | 16m 56s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 12s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16m 59s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 8s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16m 57s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16m 56s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 20h 19m 12s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 11s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Oct 31 2025 14:12:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 6h 20m 19s ago | headers | 1h 15m 5s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Fri Oct 31 2025 12:57:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 204d 7h 35m 26s ago | headers | 47h 14m 58s | Header fields (1): server | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Oct 29 2025 13:42:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 206d 6h 50m 24s ago | headers | 1193h 10m 55s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Tue Sep 09 2025 21:31:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 256d 1m 20s ago | headers | 1290h 55m 49s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Jul 18 2025 02:35:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 18h 57m 9s ago | headers | 446h 49m 55s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 25s ago | chain_id | 14m 52s | 146 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 17m 18s ago | chain_id | 1h 5s | 146 | |
| Sat Jul 05 2025 00:15:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 17m 23s ago | chain_id | 15m 2s | 146 | 146 |
| Sat Jul 05 2025 00:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 32m 25s ago | chain_id | 14m 57s | 146 | 146 |
| Fri Jul 04 2025 23:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 47m 22s ago | chain_id | 15m 2s | 146 | 146 |