RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | bf3caa6c5ac548ea |
| Name | Silo Alchemy RPC Mainnet |
| URL | https://sonic-mainnet.g.alchemy.com/v2/wUXInZfUMXBid_V262t9beXtsTyjiZka |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:36 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018782 |
| Report Created Ago | 1m 13s ago |
| Latest Block* | 49212807 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 17 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 35 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 57 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 25 | Sat, 23 May 2026 19:49:38 UTC | 5m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 27 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 39 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 33 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 38 | Sat, 23 May 2026 19:39:38 UTC | 15m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 24 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 34 | Sat, 23 May 2026 19:35:38 UTC | 19m 13s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 232d 5h 42m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1759500739687 |
| Reported At | |
| Number | 49212807 |
| Hash | 0x1150...90c661 |
| Timestamp | 1759500738 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018782 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 233d 9h 45m 12s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 233d 9h 45m 11s ago |
| Is Syncing | false | 233d 9h 45m 10s ago |
| Peer Count | 17 | 256d 38m 26s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 233d 9h 45m 8s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 28, NS: 2 | 10m 7s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 19m 49s ago |
| Response Headers | 1 headers | 10m 8s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 14s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 13s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 12s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 11s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 9s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 218d 19h 49m 9s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 194d 12h 1m 59s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 1d 15h 40m 3s ago |