RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | bf3caa6c5ac548ea |
| Name | Silo Alchemy RPC Mainnet |
| URL | https://sonic-mainnet.g.alchemy.com/v2/wUXInZfUMXBid_V262t9beXtsTyjiZka |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:36 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566020801 |
| Report Created Ago | 1m 4s ago |
| Latest Block* | 46299419 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.52 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.66 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.0-8c95f202-1755683536/linux-amd64/go1.24.0 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 44 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 1672 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 1m 4s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 133 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 6s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 7811 | Sat, 23 May 2026 19:50:01 UTC | 4m 44s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 112 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 6s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 93 | Sat, 23 May 2026 19:45:39 UTC | 9m 6s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 229 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 6s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 568 | Sat, 23 May 2026 19:41:39 UTC | 13m 5s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 12645 | Sat, 23 May 2026 19:40:03 UTC | 14m 41s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 140 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 6s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 9137 | Sat, 23 May 2026 19:35:48 UTC | 18m 57s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 256d 27m 21s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1757446043865 |
| Reported At | |
| Number | 46299419 |
| Hash | 0xa154...f10a95 |
| Timestamp | 1757445802 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.52 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.66 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566020801 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 256d 38m 21s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.0-8c95f202-1755683536/linux-amd64/go1.24.0 | 256d 38m 17s ago |
| Is Syncing | false | 256d 38m 17s ago |
| Peer Count | 44 | 256d 38m 16s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 256d 38m 16s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 28, NS: 2 | 9m 12s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 18m 55s ago |
| Response Headers | 1 headers | 12h 39m 4s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 7s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 54s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 49s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 37s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 23s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 6h 57m 14s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 14s ago |