RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | bf3caa6c5ac548ea |
| Name | Silo Alchemy RPC Mainnet |
| URL | https://sonic-mainnet.g.alchemy.com/v2/wUXInZfUMXBid_V262t9beXtsTyjiZka |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:36 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779567099041 |
| Report Created Ago | 1m 15s ago |
| Latest Block* | 51634032 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 1 |
| Client Version* | Geth/v10.0.0/drpc |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 48 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 197 | Sat, 23 May 2026 20:11:39 UTC | 1m 15s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5463 | Sat, 23 May 2026 19:59:46 UTC | 13m 8s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 67 | Sat, 23 May 2026 19:57:38 UTC | 15m 15s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 51 | Sat, 23 May 2026 19:55:38 UTC | 17m 15s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 69 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 19m 15s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 56 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 21m 15s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 3163 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 23m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 47 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 25m 15s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 41 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 27m 15s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 66 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 29m 15s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 212d 11h 4m 2s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1761210531739 |
| Reported At | |
| Number | 51634032 |
| Hash | 0x06d3...34d95a |
| Timestamp | 1761210530 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779567099041 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 256d 56m 32s ago |
| Client Version | Geth/v10.0.0/drpc | 243d 10h 26m 21s ago |
| Is Syncing | false | 256d 56m 29s ago |
| Peer Count | 48 | 256d 56m 28s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 256d 56m 27s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 28, NS: 2 | 2m 4s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 13m 48s ago |
| Response Headers | 1 headers | 58m 9s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 15s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 8s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 27s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 11m 22s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 12m 5s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 19h 13m 1s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 24m 48s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 22s ago |