RPC Endpoint Details
| EndpointID: | fe993abb8ca29d1a |
|---|---|
| Name | Silo Alchemy Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.g.alchemy.com/v2/vIonWDBOUZt5JrP-ofi_phclOXq8_S_1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:44:20 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576085 |
| Reported Ago | 5m 41s ago |
| Latest Block* | 46387495 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 12:33:38 UTC | 1779453218871 | 1d 7h 1m 38s ago | 3m 27s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:30:10 UTC | 1779453010905 | 1d 7h 5m 6s ago | 15h 8m 32s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 21:21:38 UTC | 1779398498627 | 1d 22h 13m 39s ago | 31s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 21:21:07 UTC | 1779398467376 | 1d 22h 14m 10s ago | 35h 59m 24s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 09:21:43 UTC | 1779268903085 | 3d 10h 13m 34s ago | 9m 56s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 09:11:47 UTC | 1779268307005 | 3d 10h 23m 30s ago | 11m 55s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:59:51 UTC | 1779267591373 | 3d 10h 35m 26s ago | 13h 17m 2s | ERROR | UP |
| Tue, 19 May 2026 19:42:48 UTC | 1779219768826 | 3d 23h 52m 28s ago | 7h 59m 2s | UP | ERROR |
| Tue, 19 May 2026 11:43:46 UTC | 1779191026773 | 4d 7h 51m 30s ago | 19m 44s | ERROR | UP |
| Tue, 19 May 2026 11:24:02 UTC | 1779189842456 | 4d 8h 11m 15s ago | 9h 52m 16s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46387495 | 1779564337000 | 0x1673...d69f58 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387435 | 1779564217000 | 0x972b...d0decd | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 11m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387375 | 1779564097000 | 0x3004...fc8b41 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 11s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 15m 7s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46387255 | 1779563857000 | 0x82e8...b24dec | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 17m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387195 | 1779563737000 | 0x81f5...6e6178 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387135 | 1779563617000 | 0xc815...2b6af3 | Sat, 23 May 2026 19:13:39 UTC | 21m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387075 | 1779563497000 | 0x5dc4...46b554 | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 23m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387017 | 1779563381000 | 0xdd95...0419b0 | Sat, 23 May 2026 19:10:28 UTC | 24m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46386955 | 1779563257000 | 0x8fbb...23ecc1 | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 27m 38s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576085 |
| Reported At | |
| Number | 46387495 |
| Hash | 0x1673...d69f58 |
| Timestamp | 1779564337 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 15m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564010336 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46387735 | 1779564817 | 0x87f1...801f09 | 165 | 1779564819203 |
| ash-hz | ✅ | 46387735 | 1779564817 | 0x87f1...801f09 | 36 | 1779564818782 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104650 | 1779564467121 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 20m 39s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 19m 26s ago |
| Is Syncing | false | 19m 35s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 19m 24s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 27, NS: 2 | 19m 23s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 24m 10s ago |
| Response Headers | 1 headers | 19m 24s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 21h 5m 14s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 1d 3m 3s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 14m 30s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 19m 23s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 17m 1s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 8h 21m 37s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 34m 38s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 05 2025 20:52:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 198d 23h 42m 31s ago | headers | 3106h 7m | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sat Jul 05 2025 03:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 34m 53s ago | chain_id | 14m 52s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 02:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 49m 45s ago | chain_id | 1h 15m 7s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 4m 53s ago | chain_id | 14m 52s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 19m 45s ago | chain_id | 1h 5s | 8453 | |
| Sat Jul 05 2025 00:15:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 19m 51s ago | chain_id | 15m 1s | 8453 | 8453 |
| Sat Jul 05 2025 00:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 34m 53s ago | chain_id | 14m 56s | 8453 | 8453 |
| Fri Jul 04 2025 23:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 49m 50s ago | chain_id | 15m 3s | 8453 | 8453 |
| Fri Jul 04 2025 23:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 4m 53s ago | chain_id | 14m 53s | 8453 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 19m 46s ago | chain_id | 1h 15m 6s | 8453 |

