RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | fe993abb8ca29d1a |
| Name | Silo Alchemy Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.g.alchemy.com/v2/vIonWDBOUZt5JrP-ofi_phclOXq8_S_1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:44:20 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018789 |
| Report Created Ago | 1m 16s ago |
| Latest Block* | 46388335 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 46388335 | 1779566017 | 0xabbc...9c3da0 | 47 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 16s ago |
| ✅ | 46388275 | 1779565897 | 0x1ba2...2a9360 | 54 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 16s ago |
| ✅ | 46388215 | 1779565777 | 0x809c...7f949a | 43 | Sat, 23 May 2026 19:49:38 UTC | 5m 16s ago |
| ✅ | 46388155 | 1779565657 | 0xca1a...53248b | 27 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 16s ago |
| ✅ | 46388095 | 1779565537 | 0x1f93...6fb031 | 33 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 16s ago |
| ✅ | 46388035 | 1779565417 | 0xd0f6...e286b3 | 51 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 16s ago |
| ✅ | 46387975 | 1779565297 | 0x67e8...4ae09f | 48 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 16s ago |
| ✅ | 46387915 | 1779565177 | 0xf65f...f41155 | 52 | Sat, 23 May 2026 19:39:38 UTC | 15m 16s ago |
| ✅ | 46387855 | 1779565057 | 0x48c1...fd5d65 | 39 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 16s ago |
| ✅ | 46387795 | 1779564937 | 0x36c8...809859 | 47 | Sat, 23 May 2026 19:35:38 UTC | 19m 16s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018789 |
| Reported At | |
| Number | 46388335 |
| Hash | 0xabbc...9c3da0 |
| Timestamp | 1779566017 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 14h 39m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779513338612 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 10m 16s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 10m 15s ago |
| Is Syncing | false | 10m 14s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 12s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 27, NS: 2 | 10m 10s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 19m 51s ago |
| Response Headers | 1 headers | 10m 11s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 191d 15h 2m 7s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 95d 1h 31m 28s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 165d 17h 18m 10s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 10m 13s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 1d 15h 40m 7s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 209d 19h 43m 55s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 194d 12h 2m 2s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 1d 15h 40m 6s ago |

