RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | fe993abb8ca29d1a |
| Name | Silo Alchemy Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.g.alchemy.com/v2/vIonWDBOUZt5JrP-ofi_phclOXq8_S_1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:44:20 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566020801 |
| Report Created Ago | 1m 11s ago |
| Latest Block* | 46388336 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 46388336 | 1779566019 | 0x544d...8f58b4 | 1676 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 1m 11s ago |
| ✅ | 46388275 | 1779565897 | 0x1ba2...2a9360 | 142 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 13s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 7829 | Sat, 23 May 2026 19:50:01 UTC | 4m 51s ago | ||
| ✅ | 46388155 | 1779565657 | 0xca1a...53248b | 123 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 13s ago |
| ✅ | 46388095 | 1779565537 | 0x1f93...6fb031 | 97 | Sat, 23 May 2026 19:45:39 UTC | 9m 13s ago |
| ✅ | 46388035 | 1779565417 | 0xd0f6...e286b3 | 245 | Sat, 23 May 2026 19:43:39 UTC | 11m 13s ago |
| ✅ | 46387976 | 1779565299 | 0x8415...aa769d | 575 | Sat, 23 May 2026 19:41:39 UTC | 13m 13s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 12647 | Sat, 23 May 2026 19:40:03 UTC | 14m 49s ago | ||
| ✅ | 46387855 | 1779565057 | 0x48c1...fd5d65 | 166 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 13s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 9140 | Sat, 23 May 2026 19:35:48 UTC | 19m 4s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566020801 |
| Reported At | |
| Number | 46388336 |
| Hash | 0x544d...8f58b4 |
| Timestamp | 1779566019 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565801084 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 10m 14s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 39m 1s ago |
| Is Syncing | false | 54m 14s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 9m 19s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 27, NS: 2 | 9m 19s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 19m 3s ago |
| Response Headers | 1 headers | 12h 39m 11s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 25m 6s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 51s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 40s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 24m 25s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 6h 57m 22s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 22s ago |

