RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | fe993abb8ca29d1a |
| Name | Silo Alchemy Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.g.alchemy.com/v2/vIonWDBOUZt5JrP-ofi_phclOXq8_S_1 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:44:20 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779567099023 |
| Report Created Ago | 1m 15s ago |
| Latest Block* | 46388875 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 8453 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 46388875 | 1779567097 | 0xd96c...5528a2 | 185 | Sat, 23 May 2026 20:11:39 UTC | 1m 15s ago |
| ✅ | 46388516 | 1779566379 | 0xc620...743046 | 33 | Sat, 23 May 2026 19:59:40 UTC | 13m 13s ago |
| ✅ | 46388455 | 1779566257 | 0x4e33...acac40 | 73 | Sat, 23 May 2026 19:57:38 UTC | 15m 15s ago |
| ✅ | 46388395 | 1779566137 | 0xf1d4...7e8674 | 63 | Sat, 23 May 2026 19:55:38 UTC | 17m 15s ago |
| ✅ | 46388335 | 1779566017 | 0xabbc...9c3da0 | 76 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 19m 15s ago |
| ✅ | 46388275 | 1779565897 | 0x1ba2...2a9360 | 52 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 21m 15s ago |
| ✅ | 46388218 | 1779565783 | 0x8736...d33167 | 3205 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 23m 10s ago |
| ✅ | 46388155 | 1779565657 | 0xca1a...53248b | 50 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 25m 15s ago |
| ✅ | 46388095 | 1779565537 | 0x1f93...6fb031 | 33 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 27m 15s ago |
| ✅ | 46388035 | 1779565417 | 0xd0f6...e286b3 | 69 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 29m 15s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779567099023 |
| Reported At | |
| Number | 46388875 |
| Hash | 0xd96c...5528a2 |
| Timestamp | 1779567097 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 45m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564467121 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 13m 16s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 28m 13s ago |
| Is Syncing | false | 28m 10s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 8m 51s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 27, NS: 2 | 2m 5s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 13m 49s ago |
| Response Headers | 1 headers | 58m 10s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 6h 13m 10s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 8s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 27s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 12m 26s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 55m 25s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 19h 13m 1s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 24m 48s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 22s ago |

