RPC Endpoint Details
| EndpointID: | c73b01e03cb7198e |
|---|---|
| Name | Silo Infura Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://optimism-mainnet.infura.io/v3/a48225e1bf8a4289bc97d19f91b2e238 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576085 |
| Reported Ago | 5m 52s ago |
| Latest Block* | 151982780 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:39:59 UTC | 1779539999839 | 6h 55m 28s ago | 9m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:30:05 UTC | 1779539405910 | 7h 5m 22s ago | 2h 46m 25s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:43:40 UTC | 1779529420237 | 9h 51m 48s ago | 3m 22s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 09:40:17 UTC | 1779529217952 | 9h 55m 10s ago | 5h 52m 36s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 03:47:40 UTC | 1779508060965 | 15h 47m 47s ago | 3m 56s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 03:43:44 UTC | 1779507824080 | 15h 51m 44s ago | 6h 31m 56s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 21:11:47 UTC | 1779484307849 | 22h 23m 40s ago | 1m 31s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 21:10:16 UTC | 1779484216351 | 22h 25m 12s ago | 3h 30m 4s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 17:40:11 UTC | 1779471611710 | 1d 1h 55m 16s ago | 1h 26m 31s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 16:13:40 UTC | 1779466420053 | 1d 3h 21m 48s ago | 1h 25m 50s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 151982780 | 1779564337000 | 0x36cb...c56b80 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982721 | 1779564219000 | 0x8093...be2214 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 11m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982660 | 1779564097000 | 0xa8c7...3d8ade | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 21s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 15m 18s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982541 | 1779563859000 | 0x887a...bfac28 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 17m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982480 | 1779563737000 | 0xa235...0fde65 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 34s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982421 | 1779563619000 | 0xc08d...f413fc | Sat, 23 May 2026 19:13:39 UTC | 21m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982361 | 1779563499000 | 0x6bef...bcd9a6 | Sat, 23 May 2026 19:11:41 UTC | 23m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982303 | 1779563383000 | 0x32a2...a97caa | Sat, 23 May 2026 19:10:28 UTC | 24m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982241 | 1779563259000 | 0xb579...e79ec4 | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 27m 48s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 52s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576085 |
| Reported At | |
| Number | 151982780 |
| Hash | 0x36cb...c56b80 |
| Timestamp | 1779564337 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 15m 18s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564010348 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 151983021 | 1779564819 | 0x6ed8...1492be | 367 | 1779564819401 |
| ash-hz | ✅ | 151983020 | 1779564817 | 0x7e91...cf7b51 | 53 | 1779564818802 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104655 | 1779564467121 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 20m 49s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 19m 37s ago |
| Is Syncing | false | 19m 45s ago |
| Peer Count | 100 | 19m 34s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 19m 34s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 90, NS: 2 | 19m 34s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 51226c...6aeca1 | 24m 20s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 19m 34s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 35m 34s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 34m 49s ago |
| Is Syncing | E252: HTTP2 Remote GoAway | 3h 17m 32s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 4m 46s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 17m 11s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 2m 9s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 34m 49s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 10 | 100 | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | false | 0 |
| ash-hz | 10 | 100 | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | false | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
| sin-do | 10 | 100 | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Oct 20 2025 11:35:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 215d 9h 59m 45s ago | headers | 2h 29m 54s | Header fields (1): server | Header fields (2): vary, access-control-allow-origin |
| Mon Oct 20 2025 09:05:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 215d 12h 29m 40s ago | headers | 2709h 20m 2s | Header fields (2): vary, access-control-allow-origin | Header fields (1): server |
| Sat Jul 05 2025 13:45:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 7h 50m 1s ago | chain_id | 15m 2s | 10 | 10 |
| Sat Jul 05 2025 13:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 5m 3s ago | chain_id | 14m 53s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 13:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 19m 57s ago | chain_id | 15m 6s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 13:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 35m 3s ago | chain_id | 14m 54s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 12:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 49m 58s ago | chain_id | 45m 5s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 12:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 9h 35m 3s ago | chain_id | 14m 52s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 11:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 9h 49m 56s ago | chain_id | 1h 45m 7s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 10:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 35m 3s ago | chain_id | 14m 53s | 10 |

