RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | c73b01e03cb7198e |
| Name | Silo Infura Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://optimism-mainnet.infura.io/v3/a48225e1bf8a4289bc97d19f91b2e238 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779567102087 |
| Report Created Ago | 1m 10s ago |
| Latest Block* | 151984162 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 151984162 | 1779567101 | 0x2ce3...e17b69 | 3251 | Sat, 23 May 2026 20:11:42 UTC | 1m 10s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 5468 | Sat, 23 May 2026 19:59:46 UTC | 13m 6s ago | ||
| ✅ | 151983741 | 1779566259 | 0xe23c...970e78 | 742 | Sat, 23 May 2026 19:57:39 UTC | 15m 13s ago |
| ✅ | 151983681 | 1779566139 | 0xe341...1783d9 | 712 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 17m 13s ago |
| ✅ | 151983621 | 1779566019 | 0x34d5...f592aa | 966 | Sat, 23 May 2026 19:53:39 UTC | 19m 13s ago |
| ✅ | 151983561 | 1779565899 | 0x150d...df0ac7 | 723 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 21m 13s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 5007 | Sat, 23 May 2026 19:49:46 UTC | 23m 6s ago | ||
| ✅ | 151983441 | 1779565659 | 0xba87...127e77 | 1025 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 25m 13s ago |
| ✅ | 151983380 | 1779565537 | 0x8554...5396f0 | 284 | Sat, 23 May 2026 19:45:39 UTC | 27m 13s ago |
| ✅ | 151983321 | 1779565419 | 0xcc9d...862e9e | 1093 | Sat, 23 May 2026 19:43:39 UTC | 29m 13s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 10s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779567102087 |
| Reported At | |
| Number | 151984162 |
| Hash | 0x2ce3...e17b69 |
| Timestamp | 1779567101 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 13m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566386387 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 28m 14s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 28m 11s ago |
| Is Syncing | false | 28m 8s ago |
| Peer Count | 100 | 8m 49s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 8m 49s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 90, NS: 2 | 28m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 51226c...6aeca1 | 13m 46s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 58m 6s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 12m 25s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 6s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 25s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 42m 58s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 28m 2s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 1h 43m 3s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 32m 54s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 20s ago |

