RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | c73b01e03cb7198e |
| Name | Silo Infura Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://optimism-mainnet.infura.io/v3/a48225e1bf8a4289bc97d19f91b2e238 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566021056 |
| Report Created Ago | 1m 4s ago |
| Latest Block* | 151983621 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 151983621 | 1779566019 | 0x34d5...f592aa | 1938 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 1m 4s ago |
| ✅ | 151983561 | 1779565899 | 0x150d...df0ac7 | 441 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 3m 5s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 7845 | Sat, 23 May 2026 19:50:01 UTC | 4m 44s ago | ||
| ✅ | 151983441 | 1779565659 | 0xba87...127e77 | 663 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 7m 5s ago |
| ✅ | 151983381 | 1779565539 | 0x04c5...0a975a | 161 | Sat, 23 May 2026 19:45:39 UTC | 9m 5s ago |
| ✅ | 151983321 | 1779565419 | 0xcc9d...862e9e | 467 | Sat, 23 May 2026 19:43:39 UTC | 11m 5s ago |
| ✅ | 151983261 | 1779565299 | 0x25c8...bb51fe | 1349 | Sat, 23 May 2026 19:41:40 UTC | 13m 4s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 13057 | Sat, 23 May 2026 19:40:03 UTC | 14m 41s ago | ||
| ✅ | 151983140 | 1779565057 | 0x41aa...0a4e61 | 389 | Sat, 23 May 2026 19:37:39 UTC | 17m 6s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 10324 | Sat, 23 May 2026 19:35:49 UTC | 18m 55s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566021056 |
| Reported At | |
| Number | 151983621 |
| Hash | 0x34d5...f592aa |
| Timestamp | 1779566019 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 44s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565801082 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 10m 6s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 38m 54s ago |
| Is Syncing | false | 1h 39m 30s ago |
| Peer Count | 100 | 38m 51s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 9m 12s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 90, NS: 2 | 9m 12s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 51226c...6aeca1 | 18m 55s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 12h 39m 4s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 24m 58s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 54s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 44s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 33s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 24m 18s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 13h 52m 51s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 14s ago |

