RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | c73b01e03cb7198e |
| Name | Silo Infura Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://optimism-mainnet.infura.io/v3/a48225e1bf8a4289bc97d19f91b2e238 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018784 |
| Report Created Ago | 1m 11s ago |
| Latest Block* | 151983620 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 151983620 | 1779566017 | 0x5df1...674091 | 39 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 11s ago |
| ✅ | 151983560 | 1779565897 | 0x1455...9997c7 | 53 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 11s ago |
| ✅ | 151983500 | 1779565777 | 0x8c01...507c31 | 34 | Sat, 23 May 2026 19:49:38 UTC | 5m 11s ago |
| ✅ | 151983440 | 1779565657 | 0x0ddf...5cbbe9 | 46 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 11s ago |
| ✅ | 151983380 | 1779565537 | 0x8554...5396f0 | 27 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 11s ago |
| ✅ | 151983320 | 1779565417 | 0xdb11...150657 | 35 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 11s ago |
| ✅ | 151983260 | 1779565297 | 0x8ba7...c06a69 | 35 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 11s ago |
| ✅ | 151983200 | 1779565177 | 0x92f6...d0c188 | 51 | Sat, 23 May 2026 19:39:38 UTC | 15m 11s ago |
| ✅ | 151983140 | 1779565057 | 0x41aa...0a4e61 | 57 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 11s ago |
| ✅ | 151983080 | 1779564937 | 0xe453...41e0bf | 46 | Sat, 23 May 2026 19:35:38 UTC | 19m 11s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018784 |
| Reported At | |
| Number | 151983620 |
| Hash | 0x5df1...674091 |
| Timestamp | 1779566017 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1d 12h 51m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779433423465 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 10m 12s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 10m 11s ago |
| Is Syncing | false | 10m 10s ago |
| Peer Count | 100 | 10m 9s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 7s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 90, NS: 2 | 10m 5s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 51226c...6aeca1 | 19m 46s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 10m 6s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E252: HTTP2 Remote GoAway | 103d 7h 46m 25s ago |
| Client Version | E401: JSON-RPC Error: -32603: Internal error | 5d 13h 20m 18s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 179d 3h 8m 13s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 194d 3h 42m 2s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 194d 3h 42m 1s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 22h 54m 54s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 209d 6h 28m 32s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 152d 5h 27m 48s ago |

