RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 8c2265dadc5baa6c |
|---|---|
| Name | Silo Infura Arbitrum RPC |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arbitrum-mainnet.infura.io/v3/a48225e1bf8a4289bc97d19f91b2e238 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Version | 3.10.1 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576085 |
| Reported Ago | 5m 51s ago |
| Latest Block* | 465935544 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.00 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 |
| ChainId* | 42161 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 15:39:56 UTC | 1779550796291 | 3h 55m 31s ago | 10m 4s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:29:51 UTC | 1779550191991 | 4h 5m 35s ago | 2h 49m 52s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:39:59 UTC | 1779539999839 | 6h 55m 28s ago | 9m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:30:05 UTC | 1779539405911 | 7h 5m 22s ago | 2h 48m 26s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 09:41:39 UTC | 1779529299553 | 9h 53m 48s ago | 1m 21s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 09:40:17 UTC | 1779529217953 | 9h 55m 9s ago | 12h 28m 37s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 21:11:40 UTC | 1779484300501 | 22h 23m 47s ago | 1m 24s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 21:10:16 UTC | 1779484216351 | 22h 25m 11s ago | 6h 28m 35s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 14:41:40 UTC | 1779460900652 | 1d 4h 53m 47s ago | 1m 26s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 14:40:14 UTC | 1779460814195 | 1d 4h 55m 13s ago | 56m 33s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 465935544 | 1779564339000 | 0x18bb...d1b607 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465935066 | 1779564219000 | 0xc045...7472c2 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 11m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465934581 | 1779564098000 | 0xd343...c501ae | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 21s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 14m 56s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 465933627 | 1779563859000 | 0x72be...b14dd9 | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 17m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465933132 | 1779563738000 | 0x17f2...e41b4d | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465932661 | 1779563619000 | 0x21a7...990331 | Sat, 23 May 2026 19:13:39 UTC | 21m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465932181 | 1779563498000 | 0x1e52...2f89b0 | Sat, 23 May 2026 19:11:39 UTC | 23m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465931724 | 1779563384000 | 0x902b...fe6b35 | Sat, 23 May 2026 19:10:28 UTC | 24m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 465931222 | 1779563259000 | 0xb5e3...8fda7d | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 27m 47s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576085 |
| Reported At | |
| Number | 465935544 |
| Hash | 0x18bb...d1b607 |
| Timestamp | 1779564339 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.00 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 14m 56s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564030944 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 465937467 | 1779564819 | 0xd664...b574a6 | 499 | 1779564819504 |
| ash-hz | ✅ | 465937464 | 1779564818 | 0x6edc...d04545 | 46 | 1779564818794 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104668 | 1779564467120 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 20m 49s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | 19m 37s ago |
| Is Syncing | false | 19m 45s ago |
| Peer Count | 100 | 19m 34s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 19m 34s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 90, NS: 2 | 19m 34s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 51226c...6aeca1 | 24m 20s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 19m 34s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 35m 41s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 1h 5m 6s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1h 4m 52s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 19m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 17m 11s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 5h 57m 12s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 34m 48s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Oct 20 2025 11:35:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 215d 9h 59m 45s ago | headers | 2h 29m 54s | Header fields (1): server | Header fields (2): vary, access-control-allow-origin |
| Mon Oct 20 2025 09:05:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 215d 12h 29m 39s ago | headers | 2709h 20m 2s | Header fields (2): vary, access-control-allow-origin | Header fields (1): server |
| Sat Jul 05 2025 13:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 7h 50m ago | chain_id | 15m 2s | 42161 | 42161 |
| Sat Jul 05 2025 13:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 5m 3s ago | chain_id | 14m 53s | 42161 | |
| Sat Jul 05 2025 13:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 19m 57s ago | chain_id | 15m 6s | 42161 | |
| Sat Jul 05 2025 13:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 35m 3s ago | chain_id | 14m 54s | 42161 | |
| Sat Jul 05 2025 12:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 49m 57s ago | chain_id | 1h 45m 5s | 42161 | |
| Sat Jul 05 2025 11:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 10h 35m 3s ago | chain_id | 14m 53s | 42161 | |
| Sat Jul 05 2025 10:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 10h 49m 57s ago | chain_id | 45m 5s | 42161 | |
| Sat Jul 05 2025 10:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 35m 3s ago | chain_id | 14m 53s | 42161 |

