RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 8c2265dadc5baa6c |
| Name | Silo Infura Arbitrum RPC |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arbitrum-mainnet.infura.io/v3/a48225e1bf8a4289bc97d19f91b2e238 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Version | 3.10.1 (up to date) |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018780 |
| Report Created Ago | 1m 9s ago |
| Latest Block* | 465942271 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.02 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 |
| ChainId* | 42161 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 465942271 | 1779566018 | 0x8ed0...3983c0 | 42 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 9s ago |
| ✅ | 465941793 | 1779565898 | 0x8863...d08762 | 64 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 9s ago |
| ✅ | 465941314 | 1779565778 | 0xdf60...6eaa69 | 35 | Sat, 23 May 2026 19:49:38 UTC | 5m 9s ago |
| ✅ | 465940829 | 1779565658 | 0x0aec...dcc25a | 36 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 9s ago |
| ✅ | 465940351 | 1779565538 | 0x5309...24d736 | 23 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 9s ago |
| ✅ | 465939872 | 1779565418 | 0xf824...3e2768 | 32 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 9s ago |
| ✅ | 465939393 | 1779565298 | 0x6aa4...8a4878 | 40 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 9s ago |
| ✅ | 465938907 | 1779565178 | 0x0b0d...d774f0 | 59 | Sat, 23 May 2026 19:39:38 UTC | 15m 9s ago |
| ✅ | 465938428 | 1779565058 | 0xc3fb...1f1d10 | 29 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 9s ago |
| ✅ | 465937949 | 1779564938 | 0x1ec7...6843d1 | 50 | Sat, 23 May 2026 19:35:38 UTC | 19m 9s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018780 |
| Reported At | |
| Number | 465942271 |
| Hash | 0x8ed0...3983c0 |
| Timestamp | 1779566018 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.02 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1d 12h 51m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779433423442 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 10m 10s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | 10m 8s ago |
| Is Syncing | false | 10m 7s ago |
| Peer Count | 100 | 10m 6s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 5s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 90, NS: 2 | 10m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 51226c...6aeca1 | 19m 44s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 10m 4s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E252: HTTP2 Remote GoAway | 16d 4h 20m 17s ago |
| Client Version | E401: JSON-RPC Error: -32603: Internal error | 2d 12h 40m 9s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 179d 3h 8m 10s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 194d 3h 41m 59s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 194d 3h 41m 59s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 22h 54m 52s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 152d 5h 16m 32s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 179d 3h 37m 45s ago |

