RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 8c2265dadc5baa6c |
| Name | Silo Infura Arbitrum RPC |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arbitrum-mainnet.infura.io/v3/a48225e1bf8a4289bc97d19f91b2e238 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Version | 3.10.1 (up to date) |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779567102087 |
| Report Created Ago | 1m 9s ago |
| Latest Block* | 465946603 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.91 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.26 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 |
| ChainId* | 42161 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 465946603 | 1779567101 | 0xc710...081327 | 3261 | Sat, 23 May 2026 20:11:42 UTC | 1m 9s ago |
| ✅ | 465943720 | 1779566380 | 0x67d1...c28082 | 353 | Sat, 23 May 2026 19:59:41 UTC | 13m 10s ago |
| ✅ | 465943236 | 1779566259 | 0x1504...ed1899 | 1086 | Sat, 23 May 2026 19:57:39 UTC | 15m 12s ago |
| ✅ | 465942757 | 1779566139 | 0xaa55...5df100 | 1014 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 17m 12s ago |
| ✅ | 465942274 | 1779566019 | 0x4dca...d27df6 | 728 | Sat, 23 May 2026 19:53:39 UTC | 19m 12s ago |
| ✅ | 465941796 | 1779565899 | 0x7f0b...cfd8d1 | 1031 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 21m 12s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 5118 | Sat, 23 May 2026 19:49:46 UTC | 23m 5s ago | ||
| ✅ | 465940833 | 1779565659 | 0x23ca...a1e179 | 985 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 25m 12s ago |
| ✅ | 465940351 | 1779565538 | 0x5309...24d736 | 277 | Sat, 23 May 2026 19:45:39 UTC | 27m 12s ago |
| ✅ | 465939875 | 1779565419 | 0x4588...ad5a19 | 964 | Sat, 23 May 2026 19:43:39 UTC | 29m 12s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779567102087 |
| Reported At | |
| Number | 465946603 |
| Hash | 0xc710...081327 |
| Timestamp | 1779567101 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 3.91 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.26 / 0.26 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 23m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565786475 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 11m 41s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | 28m 10s ago |
| Is Syncing | false | 28m 7s ago |
| Peer Count | 100 | 8m 48s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 8m 48s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 90, NS: 2 | 28m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 51226c...6aeca1 | 13m 46s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 58m 5s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 13m 8s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 13m 5s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 24s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 42m 57s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 28m 2s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 17h 43m 4s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 32m 53s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 20s ago |

