RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 8c2265dadc5baa6c |
| Name | Silo Infura Arbitrum RPC |
| Bundle | arbitrum |
| URL | https://arbitrum-mainnet.infura.io/v3/a48225e1bf8a4289bc97d19f91b2e238 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Wed, 02 Apr 2025 03:43:22 UTC |
| Chain | Arbitrum One / chain_id: 42161 |
|---|
| Client Name | Nitro |
|---|---|
| Version | 3.10.1 (up to date) |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779567099423 |
| Report Created Ago | 1m 10s ago |
| Latest Block* | 465946594 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.02 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 |
| ChainId* | 42161 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 465946594 | 1779567099 | 0x674a...73366e | 662 | Sat, 23 May 2026 20:11:39 UTC | 1m 10s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 5071 | Sat, 23 May 2026 20:09:51 UTC | 2m 59s ago | ||
| ✅ | 465945636 | 1779566859 | 0x9d6a...2fd2a7 | 505 | Sat, 23 May 2026 20:07:39 UTC | 5m 11s ago |
| ✅ | 465945153 | 1779566738 | 0xc7d8...d0f747 | 895 | Sat, 23 May 2026 20:05:39 UTC | 7m 10s ago |
| ✅ | 465944675 | 1779566619 | 0xe6e6...3623f2 | 457 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 9m 11s ago |
| ✅ | 465944196 | 1779566499 | 0x8808...86b1dc | 491 | Sat, 23 May 2026 20:01:39 UTC | 11m 11s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 12552 | Sat, 23 May 2026 20:00:03 UTC | 12m 47s ago | ||
| ✅ | 465943234 | 1779566259 | 0xbd01...e19778 | 380 | Sat, 23 May 2026 19:57:39 UTC | 15m 11s ago |
| ✅ | 465942755 | 1779566138 | 0xfa70...7a4eed | 588 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 17m 10s ago |
| ✅ | 465942281 | 1779566020 | 0xc3d4...0bbc52 | 2370 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 19m 8s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 10s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779567099423 |
| Reported At | |
| Number | 465946594 |
| Hash | 0x674a...73366e |
| Timestamp | 1779567099 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.02 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2m 59s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566991288 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 28m 12s ago |
| Client Version | nitro/v3.10.1-d7f07be/linux-arm64/go1.25.10 | 56m 59s ago |
| Is Syncing | false | 1h 12m 11s ago |
| Peer Count | 100 | 1h 12m 11s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 27m 17s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 90, NS: 2 | 11m 56s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 51226c...6aeca1 | 13m 41s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 12h 57m 9s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 13m 3s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 47s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 47s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 17s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 17s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 14h 10m 56s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 17s ago |

