RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 6b3aeeffc63860a1 |
|---|---|
| Name | BSC Mainnet by Blast API |
| URL | https://bsc-mainnet.public.blastapi.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.2 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576415 |
| Reported Ago | 7m 13s ago |
| Latest Block* | 100019856 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.10 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.91 / 0.75 |
| Client Version* | Alchemy/v1.0.0/linux-amd64 |
| Geth/v1.7.2-ce498e9d-20260325/linux-amd64/go1.24.0 | |
| reth/v1.10.2-95d649f/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 98 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Alchemy/v1.0.0/linux-amd64 |
| 2 | Geth/v1.7.2-ce498e9d-20260325/linux-amd64/go1.24.0 |
| 3 | reth/v1.10.2-95d649f/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576430 | 7m 13s ago | 2m 10s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445854 | 9m 23s ago | 20s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 1779564425080 | 9m 44s ago | 2m 31s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273120 | 12m 16s ago | 2m 32s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120456 | 14m 49s ago | 3m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 1779563928649 | 18m 1s ago | 1m 20s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847954 | 19m 21s ago | 43m 39s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:33:48 UTC | 1779561228816 | 1h 3m 1s ago | 1m 29s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:32:19 UTC | 1779561139293 | 1h 4m 30s ago | 8m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:23:20 UTC | 1779560600118 | 1h 13m 29s ago | 1m 3s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 100019856 | 1779564371000 | 0x0366...d06939 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 7m 13s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019744 | 1779564321000 | 0xa621...63c24b | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 23s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 9m 44s ago | ||
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 100019589 | 1779564251000 | 0xd842...9aec8a | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 16s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019522 | 1779564221000 | 0x1396...269b16 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019455 | 1779564191000 | 0x3827...38beec | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 16s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 42s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 100019256 | 1779564101000 | 0xeca4...9036cd | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 43s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 14m 7s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 49s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576415 |
| Reported At | |
| Number | 100019856 |
| Hash | 0x0366...d06939 |
| Timestamp | 1779564371 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.10 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.91 / 0.75 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 44s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564425078 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 100021256 | 1779565001 | 0x20ca...87bf83 | 176 | 1779565002078 |
| ash-hz | ✅ | 100021255 | 1779565001 | 0x7a50...16c896 | 20 | 1779565001896 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21227 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 16m 40s ago |
| Client Version | Geth/v1.7.2-ce498e9d-20260325/linux-amd64/go1.24.0 | 16m 39s ago |
| Is Syncing | false | 186d 20m 20s ago |
| Peer Count | 98 | 186d 15m 24s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 186d 25m 27s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 49s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, e8b4c3...0379e0 | 25m 42s ago |
| Response Headers | 3 headers | 20m 56s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11m 50s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 45s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 9m 44s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 44s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 15m 14s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 293d 7h 50m 38s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 11m 40s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 13s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Feb 12 2026 18:43:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 100d 1h 53m 10s ago | headers | 1664h 31m 56s | Header fields (2): server, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 25m 7s ago | headers | 19m 57s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, cf-cache-status |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 45m 4s ago | headers | 377h 50m 9s | Header fields (2): server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Nov 19 2025 16:01:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 4h 35m 13s ago | headers | 19h 45m 6s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (2): server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 20:16:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 20m 20s ago | headers | 55m 5s | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 19:21:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 1h 15m 25s ago | headers | 4m 52s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 19:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 1h 20m 17s ago | headers | 5h 15m 6s | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 14:01:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 35m 25s ago | headers | 10m | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 45m 25s ago | headers | 9m 59s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 55m 25s ago | headers | 30m | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |


