RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 0854c6ad36a113b5 |
|---|---|
| Name | Scroll Mainnet Public |
| URL | https://mainnet-rpc.scroll.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Scroll Mainnet / chain_id: 534352 |
|---|
| Client Name | GethFork |
|---|---|
| Version | 5.10.6-mainnet |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445845 |
| Reported Ago | 10m 11s ago |
| Latest Block* | 33809722 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.11 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.77 / 1 |
| Client Version* | Geth/v5.10.6-mainnet/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 534352 |
| Peer Count* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445854 | 10m 11s ago | 2m 52s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273119 | 13m 3s ago | 1m 51s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161973 | 14m 55s ago | 1h 55m 24s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:27:17 UTC | 1779557237511 | 2h 10m 19s ago | 1m 7s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:26:10 UTC | 1779557170132 | 2h 11m 26s ago | 58m 50s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 17:26:10 UTC | 1779557170063 | 2h 11m 27s ago | 58m 50s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639828 | 3h 10m 17s ago | 6m 32s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247242 | 3h 16m 49s ago | 2m 51s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:17:55 UTC | 1779553075771 | 3h 19m 41s ago | 1m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:01 UTC | 1779552961953 | 3h 21m 35s ago | 3h 38m 44s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 11s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 3s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 33809722 | 1779564206000 | 0xb82f...6d67fc | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33809719 | 1779564184000 | 0x93e7...6f19e1 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 3s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 33809710 | 1779564093000 | 0x7e11...abe920 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 14m 55s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 36s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 33809699 | 1779564003000 | 0x7baa...9cb474 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 58s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 13m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564243085 |
| Reported At | |
| Number | 33809722 |
| Hash | 0xb82f...6d67fc |
| Timestamp | 1779564206 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.11 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.77 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445845 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 33809794 | 1779564984 | 0x7ed2...c9efe3 | 5017 | 1779565036997 |
| ash-hz | ✅ | 33809794 | 1779564984 | 0x7ed2...c9efe3 | 114 | 1779565031993 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21115 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 534352 | 17m 27s ago |
| Client Version | Geth/v5.10.6-mainnet/linux-amd64/go1.22.12 | 17m 10s ago |
| Is Syncing | false | 10m 32s ago |
| Peer Count | 1 | 21m 44s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 1s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 36s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 396611...290460 | 26m 29s ago |
| Response Headers | 4 headers | 21m 43s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 12m 17s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 32s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 17m 27s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 32s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 37m 38s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 250d 4h 5m 58s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 12m 28s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Mar 24 2026 09:48:55 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 60d 10h 48m 42s ago | is_syncing | 4m 53s | true | false |
| Tue Mar 24 2026 09:44:01 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 60d 10h 53m 35s ago | is_syncing | 21h 5m 6s | false | true |
| Mon Mar 23 2026 12:38:54 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 7h 58m 42s ago | is_syncing | 4m 51s | true | false |
| Mon Mar 23 2026 12:34:03 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 61d 8h 3m 33s ago | is_syncing | 18h 19m 59s | false | true |
| Sun Mar 22 2026 18:14:04 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 62d 2h 23m 32s ago | is_syncing | 5m 7s | true | false |
| Sun Mar 22 2026 18:08:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 62d 2h 28m 40s ago | is_syncing | 84h 44m 50s | false | true |
| Thu Mar 19 2026 05:24:06 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 65d 15h 13m 31s ago | is_syncing | 5m 7s | true | false |
| Thu Mar 19 2026 05:18:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 65d 15h 18m 38s ago | is_syncing | 161h 40m 10s | false | true |
| Thu Mar 12 2026 11:38:48 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 72d 8h 58m 48s ago | is_syncing | 5m 1s | true | false |
| Thu Mar 12 2026 11:33:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 72d 9h 3m 49s ago | is_syncing | 7h 29m 52s | false | true |
