RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 0854c6ad36a113b5 |
| Name | Scroll Mainnet Public |
| URL | https://mainnet-rpc.scroll.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Scroll Mainnet / chain_id: 534352 |
|---|
| Client Name | GethFork |
|---|---|
| Version | 5.10.6-mainnet |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566059472 |
| Report Created Ago | 1m ago |
| Latest Block* | 33809861 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.33 / 1 |
| Client Version* | Geth/v5.10.6-mainnet/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 534352 |
| Peer Count* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 7499 | Sat, 23 May 2026 19:54:19 UTC | 1m ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 7084 | Sat, 23 May 2026 19:53:49 UTC | 1m 30s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5660 | Sat, 23 May 2026 19:53:17 UTC | 2m 2s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 6167 | Sat, 23 May 2026 19:52:48 UTC | 2m 31s ago | ||
| ✅ | 33809861 | 1779565910 | 0xad9b...e21e7d | 6179 | Sat, 23 May 2026 19:52:18 UTC | 3m 1s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 5889 | Sat, 23 May 2026 19:51:47 UTC | 3m 31s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 6157 | Sat, 23 May 2026 19:51:18 UTC | 4m 1s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 7612 | Sat, 23 May 2026 19:50:49 UTC | 4m 30s ago | ||
| ✅ | 33809853 | 1779565806 | 0x0c75...582b33 | 9983 | Sat, 23 May 2026 19:50:28 UTC | 4m 51s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 7562 | Sat, 23 May 2026 19:50:17 UTC | 5m 2s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565938091 |
| Reported At | |
| Number | 33809861 |
| Hash | 0xad9b...e21e7d |
| Timestamp | 1779565910 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.33 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566059472 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 534352 | 31s ago |
| Client Version | Geth/v5.10.6-mainnet/linux-amd64/go1.22.12 | 26s ago |
| Is Syncing | false | 5m 2s ago |
| Peer Count | 1 | 9m 47s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 4m 50s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 4m 50s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 396611...290460 | 19m 30s ago |
| Response Headers | 4 headers | 1h 19m 53s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 5m 20s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 28s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 15m 7s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 17s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 14m 59s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 16m 38s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 5m 1s ago |
