RPC Endpoint Details
| EndpointID: | ef23b671143caa20 |
|---|---|
| Name | Fantom PublicNode RPC |
| Bundle | fantom |
| URL | https://fantom-rpc.publicnode.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564221619 |
| Reported Ago | 14m 13s ago |
| Latest Block* | 116852622 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.31 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.22 / 1.20 |
| Client Version* | go-opera/v1.1.3-rc.5-ace95a8a-1697285461/linux-amd64/go1.20.10 |
| ChainId* | 250 |
| Peer Count* | 35 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 03 Oct 2025 14:55:19 UTC | 1759503319075 | 232d 4h 42m 35s ago | 675h 40m 25s | UP | ERROR |
| Fri, 05 Sep 2025 11:14:53 UTC | 1757070893265 | 260d 8h 23m 1s ago | 2m 59s | ERROR | UP |
| Fri, 05 Sep 2025 11:11:53 UTC | 1757070713429 | 260d 8h 26m 1s ago | 184h 42m 7s | UP | ERROR |
| Thu, 28 Aug 2025 18:29:45 UTC | 1756405785634 | 268d 1h 8m 9s ago | 9m | ERROR | UP |
| Thu, 28 Aug 2025 18:20:45 UTC | 1756405245445 | 268d 1h 17m 9s ago | 20h 28m 30s | UP | ERROR |
| Wed, 27 Aug 2025 21:52:14 UTC | 1756331534872 | 268d 21h 45m 39s ago | 4m 29s | STUCK | UP |
| Wed, 27 Aug 2025 21:47:45 UTC | 1756331265132 | 268d 21h 50m 9s ago | 3m | CATCHING_UP | STUCK |
| Wed, 27 Aug 2025 21:44:45 UTC | 1756331085131 | 268d 21h 53m 9s ago | 3306h 14m 25s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 12 Apr 2025 03:30:19 UTC | 1744428619986 | 1y 41d 16h 7m 34s ago | 4m 25s | INSUFFICIENT_DATA | UP |
| Sat, 12 Apr 2025 03:25:54 UTC | 1744428354517 | 1y 41d 16h 12m ago | ∞ | INSUFFICIENT_DATA |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 14m 13s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:19:09 UTC | 18m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 20m 15s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:16:09 UTC | 21m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:13 UTC | 22m 41s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:09 UTC | 24m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:41 UTC | 26m 13s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:10:37 UTC | 27m 17s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:08:40 UTC | 29m 13s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 232d 4h 45m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1759503141538 |
| Reported At | |
| Number | 116852622 |
| Hash | 0x0005...0dfbec |
| Timestamp | 1759503134 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.31 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.22 / 1.20 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 14m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564221619 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 323 | 1779565029407 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14 | 1779565029101 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 109023 | 1779564576089 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 250 | 232d 4h 48m 33s ago |
| Client Version | go-opera/v1.1.3-rc.5-ace95a8a-1697285461/linux-amd64/go1.20.10 | 232d 4h 48m 27s ago |
| Is Syncing | false | 232d 4h 48m 27s ago |
| Peer Count | 35 | 232d 4h 48m 27s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 232d 4h 48m 27s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 22m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 26m 47s ago |
| Response Headers | 5 headers | 22m 1s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 23m 16s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 22m 3s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 22m 12s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 22m 1s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 22m 1s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 15h 23s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 37m 15s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Feb 10 2026 09:38:36 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 10h 59m 17s ago | headers | 14m 56s | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Feb 10 2026 09:23:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 11h 14m 14s ago | headers | 2009h 37m 10s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 15:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 51m 24s ago | headers | 1h 59m 59s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 51m 24s ago | headers | 29m 58s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 21m 23s ago | headers | 30m 1s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 51m 25s ago | headers | 564h 11m 55s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:34:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 20h 3m 21s ago | headers | 536h 30m 2s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Oct 03 2025 17:04:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 232d 4h 33m 23s ago | headers | 2309h 18m 45s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Jul 03 2025 01:45:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 19h 52m 28s ago | chain_id | 15m 1s | 250 | 250 |
| Thu Jul 03 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 20h 7m 30s ago | chain_id | 14m 53s | 250 |