RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | ef23b671143caa20 |
| Name | Fantom PublicNode RPC |
| Bundle | fantom |
| URL | https://fantom-rpc.publicnode.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566199530 |
| Report Created Ago | 1m 9s ago |
| Latest Block* | 116852622 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.29 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.40 / 1.20 |
| Client Version* | go-opera/v1.1.3-rc.5-ace95a8a-1697285461/linux-amd64/go1.20.10 |
| ChainId* | 250 |
| Peer Count* | 35 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 467 | Sat, 23 May 2026 19:56:39 UTC | 1m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 574 | Sat, 23 May 2026 19:55:21 UTC | 2m 27s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 1362 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 4m 8s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 198 | Sat, 23 May 2026 19:52:09 UTC | 5m 40s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 467 | Sat, 23 May 2026 19:50:39 UTC | 7m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 467 | Sat, 23 May 2026 19:49:09 UTC | 8m 39s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 285 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 10m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 484 | Sat, 23 May 2026 19:46:09 UTC | 11m 39s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 6076 | Sat, 23 May 2026 19:44:50 UTC | 12m 58s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 63 | Sat, 23 May 2026 19:43:09 UTC | 14m 40s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 232d 5h 5m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1759503141420 |
| Reported At | |
| Number | 116852622 |
| Hash | 0x0005...0dfbec |
| Timestamp | 1759503134 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.29 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.40 / 1.20 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566199530 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 250 | 232d 5h 8m 28s ago |
| Client Version | go-opera/v1.1.3-rc.5-ace95a8a-1697285461/linux-amd64/go1.20.10 | 232d 5h 8m 22s ago |
| Is Syncing | false | 232d 5h 8m 22s ago |
| Peer Count | 35 | 232d 5h 8m 22s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 232d 5h 8m 22s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 16s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 21m 59s ago |
| Response Headers | 5 headers | 12h 42m 8s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 11s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 58s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 48s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 37s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 42s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 19m 9s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 18s ago |