RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | ef23b671143caa20 |
| Name | Fantom PublicNode RPC |
| Bundle | fantom |
| URL | https://fantom-rpc.publicnode.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566199097 |
| Report Created Ago | 1m 12s ago |
| Latest Block* | 116852651 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.30 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.34 / 1.20 |
| Client Version* | go-opera/v1.1.3-rc.5-ace95a8a-1697285461/linux-amd64/go1.20.10 |
| ChainId* | 250 |
| Peer Count* | 26 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14 | Sat, 23 May 2026 19:56:39 UTC | 1m 12s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 12 | Sat, 23 May 2026 19:55:09 UTC | 2m 42s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18 | Sat, 23 May 2026 19:53:39 UTC | 4m 12s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16 | Sat, 23 May 2026 19:52:09 UTC | 5m 42s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 33 | Sat, 23 May 2026 19:50:39 UTC | 7m 12s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 15 | Sat, 23 May 2026 19:49:09 UTC | 8m 42s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 14 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 10m 12s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 12 | Sat, 23 May 2026 19:46:09 UTC | 11m 42s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10 | Sat, 23 May 2026 19:44:39 UTC | 13m 12s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 31 | Sat, 23 May 2026 19:43:09 UTC | 14m 42s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 232d 5h 4m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1759503228007 |
| Reported At | |
| Number | 116852651 |
| Hash | 0x0005...e404d6 |
| Timestamp | 1759503218 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.30 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.34 / 1.20 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566199097 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 250 | 232d 5h 8m 33s ago |
| Client Version | go-opera/v1.1.3-rc.5-ace95a8a-1697285461/linux-amd64/go1.20.10 | 232d 5h 8m 32s ago |
| Is Syncing | false | 232d 5h 8m 31s ago |
| Peer Count | 26 | 232d 5h 8m 30s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 232d 5h 8m 29s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 13m 6s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 22m 50s ago |
| Response Headers | 5 headers | 13m 7s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 13s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 12s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 11s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 10s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 13m 8s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 218d 19h 52m 8s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 194d 9h 21m 55s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 47d 9h 18m 33s ago |