RPC Endpoint Details
| EndpointID: | ac103e9744c8689a |
|---|---|
| Name | Moonbeam |
| URL | https://rpc.api.moonbeam.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Moonbeam / chain_id: 1284 |
|---|
| Client Name | Moonbeam |
|---|---|
| Version | 4303.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489508 |
| Reported Ago | 4m 33s ago |
| Latest Block* | 15736634 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.68 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.47 / 12.50 |
| Client Version* | moonbeam/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev |
| ChainId* | 1284 |
| Peer Count* | 39 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601562 | 1h 26m 1s ago | 1m 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:55 UTC | 1779559495726 | 1h 27m 47s ago | 3h 24m 46s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:40:09 UTC | 1779547209072 | 4h 52m 34s ago | 2m 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:37:41 UTC | 1779547061448 | 4h 55m 1s ago | 36m 52s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:00:48 UTC | 1779544848872 | 5h 31m 54s ago | 14m 58s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 13:45:50 UTC | 1779543950491 | 5h 46m 52s ago | 1h 12m 8s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:33:41 UTC | 1779539621765 | 6h 59m 1s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561618 | 7h 1s ago | 48m 20s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:44:21 UTC | 1779536661088 | 7h 48m 22s ago | 9m 44s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:34:36 UTC | 1779536076920 | 7h 58m 6s ago | 0s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 15736634 | 1779564276000 | 0xc1cf...10b8f1 | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 4m 33s ago |
| ✅ | ✅ UP | 15736627 | 1779564216000 | 0x1a7f...e079bc | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 15736611 | 1779564096000 | 0x1579...1ef71d | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 36s ago |
| ✅ | ✅ UP | 15736601 | 1779564036000 | 0x6e8f...b8c16a | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 39s ago |
| ✅ | ✅ UP | 15736591 | 1779563976000 | 0x7ee6...78e91d | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 12m 17s ago |
| ✅ | ✅ UP | 15736581 | 1779563919000 | 0x6dbb...cacb02 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m 2s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 15736571 | 1779563856000 | 0x37e9...7d8713 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 15736561 | 1779563796000 | 0xfde3...c220b0 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 2s ago |
| ✅ | ✅ UP | 15736551 | 1779563739000 | 0x11b8...36df2d | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 15736540 | 1779563676000 | 0xa9b6...c5b0c0 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 49s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489508 |
| Reported At | |
| Number | 15736634 |
| Hash | 0xc1cf...10b8f1 |
| Timestamp | 1779564276 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.68 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.47 / 12.50 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 14m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779553096637 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 15736712 | 1779564756 | 0x5a37...1db21c | 683 | 1779564761360 |
| ash-hz | ✅ | 15736712 | 1779564756 | 0x5a37...1db21c | 28 | 1779564759786 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 84036 | 1779564445373 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1284 | 12m 57s ago |
| Client Version | moonbeam/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev | 32m 33s ago |
| Is Syncing | false | 12m 12s ago |
| Peer Count | 39 | 22m 6s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 5s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 42s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 49fda2...cf1b8d | 21m 35s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 22m 6s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 2m 4s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 32s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 21m 38s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 5s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 32m 4s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 5m 17s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 5s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 1284 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 1284 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 1284 | 40 | moonbeam/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev | false | 0 |
| sin-do | 1284 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Jan 19 2026 15:27:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 124d 5h 5m 24s ago | headers | 1085h 10m 35s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-methods | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Fri Dec 05 2025 10:16:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 16m ago | headers | 19m 58s | Header fields (1): server | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 09:56:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 35m 59s ago | headers | 3815h 10m 58s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-methods | Header fields (1): server |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 57m 17s ago | chain_id | 9m 58s | 1284 | 1284 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 7m 16s ago | chain_id | 9m 53s | 1284 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 17m 10s ago | chain_id | 1h 50m 7s | 1284 | |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 7m 17s ago | chain_id | 9m 54s | 1284 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 17m 12s ago | chain_id | 51h 29m 58s | 1284 | |
| Wed Jul 02 2025 19:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 1h 47m 11s ago | chain_id | 10m 6s | 1284 | 1284 |
| Wed Jul 02 2025 19:35:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 325d 1h 57m 18s ago | chain_id | 9m 59s | 1284 | 1284 |
