RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | ac103e9744c8689a |
| Name | Moonbeam |
| URL | https://rpc.api.moonbeam.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Moonbeam / chain_id: 1284 |
|---|
| Client Name | Moonbeam |
|---|---|
| Version | 4303.0 |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427362 |
| Report Created Ago | 9m 42s ago |
| Latest Block* | 15736950 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.13 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 7.50 / 12.50 |
| Client Version* | moonbeam/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev |
| ChainId* | 1284 |
| Peer Count* | 40 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40755 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 42s ago | ||
| ✅ | 15736950 | 1779566298 | 0xc367...ac193d | 340 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 29s ago |
| ✅ | 15736945 | 1779566256 | 0xf172...c6ecea | 324 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 29s ago |
| ✅ | 15736937 | 1779566196 | 0xf337...9decc7 | 301 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 29s ago |
| ✅ | 15736929 | 1779566136 | 0x8e54...84df3e | 276 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | 15736919 | 1779566076 | 0x20f3...c3468c | 1011 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 28s ago |
| ✅ | 15736912 | 1779566016 | 0xe358...df949d | 1065 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 16m 29s ago |
| ✅ | 15736902 | 1779565956 | 0x2fda...f379b2 | 845 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 29s ago |
| ✅ | 15736892 | 1779565896 | 0x3985...e4328a | 270 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 30s ago |
| ✅ | 15736882 | 1779565836 | 0xd29c...f8581c | 484 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 28s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 29s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320314 |
| Reported At | |
| Number | 15736950 |
| Hash | 0xc367...ac193d |
| Timestamp | 1779566298 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.13 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 7.50 / 12.50 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 42s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427362 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1284 | 10m 29s ago |
| Client Version | moonbeam/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev | 20m 25s ago |
| Is Syncing | false | 20m 25s ago |
| Peer Count | 40 | 20m 25s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 25s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 20m 19s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 49fda2...cf1b8d | 11m 11s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 1h 23s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 2h 20m 11s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 42s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 21s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 21s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 5h 19s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 56s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 59s ago |
