RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | fee0c005af20aeb9 |
| Name | SwellChain Mainnet RPC |
| Bundle | swell |
| URL | https://swell-mainnet.alt.technology/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 15 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101701.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566618996 |
| Report Created Ago | 6m 31s ago |
| Latest Block* | 23434946 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.11 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 9.44 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 1923 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 23434946 | 1779566595 | 0x3155...5f3549 | 22197 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 31s ago |
| ✅ | 23434894 | 1779566491 | 0xf849...5df2ae | 42543 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 55s ago |
| ✅ | 23434915 | 1779566533 | 0xfe9f...f7c773 | 851 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 55s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 20853 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 17s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20337 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 17s ago | ||
| ✅ | 23434834 | 1779566371 | 0xe366...035151 | 199 | Sat, 23 May 2026 19:59:32 UTC | 10m 37s ago |
| ✅ | 23434826 | 1779566355 | 0x4d7c...d1ef5b | 204 | Sat, 23 May 2026 19:59:17 UTC | 10m 52s ago |
| ✅ | 23434819 | 1779566341 | 0xca1e...b8ff77 | 204 | Sat, 23 May 2026 19:59:02 UTC | 11m 7s ago |
| ✅ | 23434811 | 1779566325 | 0x1641...b3418a | 203 | Sat, 23 May 2026 19:58:47 UTC | 11m 22s ago |
| ✅ | 23434804 | 1779566311 | 0x1911...4fd7b3 | 202 | Sat, 23 May 2026 19:58:32 UTC | 11m 37s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566618996 |
| Reported At | |
| Number | 23434946 |
| Hash | 0x3155...5f3549 |
| Timestamp | 1779566595 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.11 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 9.44 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 17s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566512833 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1923 | 7m 56s ago |
| Client Version | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 | 8m 37s ago |
| Is Syncing | false | 15m 27s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 26s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 24s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 2e2fd9...ca7242 | 11m 11s ago |
| Response Headers | 3 headers | 15m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 45m 10s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 50s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 42s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 42s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 8m 59s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 6h 40m 21s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 56s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 37s ago |
