RPC Endpoint Details
| EndpointID: | fee0c005af20aeb9 |
|---|---|
| Name | SwellChain Mainnet RPC |
| Bundle | swell |
| URL | https://swell-mainnet.alt.technology/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 15 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101701.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576435 |
| Reported Ago | 3m 6s ago |
| Latest Block* | 23433811 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.22 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 4.52 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 1923 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213911 | 9m 8s ago | 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 1779564186439 | 9m 35s ago | 3h 26m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 1779564186438 | 9m 35s ago | 3h 26m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:56:32 UTC | 1779551792363 | 3h 36m 10s ago | 1m 16s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:55:16 UTC | 1779551716044 | 3h 37m 26s ago | 3h 59m 46s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:55:29 UTC | 1779537329225 | 7h 37m 13s ago | 2m 30s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178593 | 7h 39m 43s ago | 2m 12s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046057 | 7h 41m 56s ago | 1m 26s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959640 | 7h 43m 22s ago | 1m 2s | ERROR | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 11:48:17 UTC | 1779536897283 | 7h 44m 25s ago | 2h 12m 15s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 23433811 | 1779564325000 | 0xb963...1d46c3 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433813 | 1779564329000 | 0xfd2d...56bc98 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433822 | 1779564347000 | 0xa704...38d2e4 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 17s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433784 | 1779564271000 | 0x3aab...5b12b7 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433784 | 1779564271000 | 0x3aab...5b12b7 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433761 | 1779564225000 | 0x9de4...b60a20 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 8m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433769 | 1779564241000 | 0x942b...74a905 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433747 | 1779564197000 | 0x4216...dc7ec3 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433754 | 1779564211000 | 0x3540...1aec0c | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23433694 | 1779564091000 | 0x13d3...a61987 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 35s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 6s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576435 |
| Reported At | |
| Number | 23433811 |
| Hash | 0xb963...1d46c3 |
| Timestamp | 1779564325 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.22 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 4.52 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2h 33m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779555577863 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 23434024 | 1779564751 | 0xf5b8...11141a | 269 | 1779564752400 |
| ash-hz | ✅ | 23434024 | 1779564751 | 0xf5b8...11141a | 80 | 1779564752219 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 22263 | 1779564575590 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1923 | 12m 32s ago |
| Client Version | Geth/v1.101701.0-stable-d0734fd5/linux-amd64/go1.24.13 | 12m 31s ago |
| Is Syncing | false | 3m 5s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 48s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 9m 36s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 2e2fd9...ca7242 | 21m 34s ago |
| Response Headers | 3 headers | 16m 48s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 11s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 32s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 5m 16s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 5m 16s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 283d 6h 16m 27s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 20s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 4s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 12 2025 11:46:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 162d 8h 45m 51s ago | headers | 5m 1s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Fri Dec 12 2025 11:41:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 162d 8h 50m 53s ago | headers | 572h 5m 20s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 15:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 56m 13s ago | headers | 1h 35m 2s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 14:01:25 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 31m 17s ago | headers | 10m 1s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 41m 18s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 51m 18s ago | headers | 29m 59s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:11:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 21m 18s ago | headers | 14m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 36m 15s ago | headers | 5m 2s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 12:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 41m 18s ago | headers | 4m 54s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 46m 12s ago | headers | 5m 4s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
