RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | f04e9ddabacbf810 |
| Name | PublicNode Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-rpc.publicnode.com/89e4ff0f587fe2a94c7a2c12653f4c55d2bda1186cb6c1c95bd8d8408fbdc014 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566386389 |
| Report Created Ago | 10m 23s ago |
| Latest Block* | 46388453 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-2ac58a2/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.8.0 |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 36 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 5435 | Sat, 23 May 2026 19:59:46 UTC | 10m 23s ago | ||
| ✅ | 46388453 | 1779566253 | 0x4038...6d4ef6 | 437 | Sat, 23 May 2026 19:57:39 UTC | 12m 30s ago |
| ✅ | 46388395 | 1779566137 | 0xf1d4...7e8674 | 181 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | 46388335 | 1779566017 | 0xabbc...9c3da0 | 187 | Sat, 23 May 2026 19:53:39 UTC | 16m 30s ago |
| ✅ | 46388275 | 1779565897 | 0x1ba2...2a9360 | 197 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 18m 30s ago |
| ✅ | 46388218 | 1779565783 | 0x8736...d33167 | 3230 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 20m 24s ago |
| ✅ | 46388155 | 1779565657 | 0xca1a...53248b | 419 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 22m 30s ago |
| ✅ | 46388095 | 1779565537 | 0x1f93...6fb031 | 167 | Sat, 23 May 2026 19:45:39 UTC | 24m 30s ago |
| ✅ | 46388035 | 1779565417 | 0xd0f6...e286b3 | 198 | Sat, 23 May 2026 19:43:39 UTC | 26m 30s ago |
| ✅ | 46387975 | 1779565297 | 0x67e8...4ae09f | 190 | Sat, 23 May 2026 19:41:39 UTC | 28m 30s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566259320 |
| Reported At | |
| Number | 46388453 |
| Hash | 0x4038...6d4ef6 |
| Timestamp | 1779566253 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566386389 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 10m 28s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-2ac58a2/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.8.0 | 25m 28s ago |
| Is Syncing | false | 25m 26s ago |
| Peer Count | 36 | 6m 6s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 6s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 25m 18s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 11m 8s ago |
| Response Headers | 5 headers | 55m 24s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 4h 10m 26s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 42s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 40m 15s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 25m 19s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 2d 1h 40m 18s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 22m 25s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 59s ago |

