RPC Endpoint Details
| EndpointID: | f04e9ddabacbf810 |
|---|---|
| Name | PublicNode Base RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-rpc.publicnode.com/89e4ff0f587fe2a94c7a2c12653f4c55d2bda1186cb6c1c95bd8d8408fbdc014 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576269 |
| Reported Ago | 3m 7s ago |
| Latest Block* | 46387495 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.01 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-2ac58a2/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.8.0 |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 44 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 14:43:39 UTC | 1779461019061 | 1d 4h 49m 4s ago | 3m 24s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 14:40:14 UTC | 1779460814200 | 1d 4h 52m 29s ago | 58m 23s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 13:41:51 UTC | 1779457311018 | 1d 5h 50m 52s ago | 1m 35s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:40:15 UTC | 1779457215519 | 1d 5h 52m 28s ago | 1h 6m 36s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 12:33:39 UTC | 1779453219000 | 1d 6h 59m 4s ago | 3m 1s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:30:37 UTC | 1779453037805 | 1d 7h 2m 5s ago | 35h 36m 49s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 00:53:48 UTC | 1779324828711 | 2d 18h 38m 54s ago | 12m 1s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 00:41:47 UTC | 1779324107270 | 2d 18h 50m 56s ago | 7h 40m 8s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 17:01:38 UTC | 1779296498500 | 3d 2h 31m 5s ago | 1m 2s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 17:00:35 UTC | 1779296435857 | 3d 2h 32m 7s ago | 5h 48m 45s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46387495 | 1779564337000 | 0x1673...d69f58 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387435 | 1779564217000 | 0x972b...d0decd | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387375 | 1779564097000 | 0x3004...fc8b41 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 37s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 12m 12s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46387255 | 1779563857000 | 0x82e8...b24dec | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 15m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387195 | 1779563737000 | 0x81f5...6e6178 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387135 | 1779563617000 | 0xc815...2b6af3 | Sat, 23 May 2026 19:13:39 UTC | 19m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387075 | 1779563497000 | 0x5dc4...46b554 | Sat, 23 May 2026 19:11:39 UTC | 21m 4s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 22m 9s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46386955 | 1779563257000 | 0x8fbb...23ecc1 | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 25m 4s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576269 |
| Reported At | |
| Number | 46387495 |
| Hash | 0x1673...d69f58 |
| Timestamp | 1779564337 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.01 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 12m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564030881 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46387676 | 1779564699 | 0xed0c...1c53ba | 1425 | 1779564701404 |
| ash-hz | ✅ | 46387675 | 1779564697 | 0x44d2...60cfde | 24 | 1779564698781 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104367 | 1779564467123 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 17m 53s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-2ac58a2/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.8.0 | 16m 52s ago |
| Is Syncing | false | 16m 49s ago |
| Peer Count | 44 | 16m 52s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 50s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 16m 49s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 07862c...ac3eb4 | 21m 36s ago |
| Response Headers | 5 headers | 16m 49s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 32m 46s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5h 13m 27s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5h 13m 28s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 2m 2s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 19h 31m 53s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 23s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 4s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Feb 10 2026 09:53:39 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 10h 39m 4s ago | headers | 29m 58s | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Feb 10 2026 09:23:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 102d 11h 9m 3s ago | headers | 2009h 37m 10s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sun Dec 28 2025 14:27:53 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 146d 6h 4m 50s ago | is_syncing | 1h 15m 7s | true | false |
| Sun Dec 28 2025 13:12:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 146d 7h 19m 58s ago | is_syncing | 5h 29m 57s | false | true |
| Sun Dec 28 2025 07:42:48 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 146d 12h 49m 55s ago | is_syncing | 1h 15m 6s | true | false |
| Sun Dec 28 2025 06:27:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 146d 14h 5m 1s ago | is_syncing | 1799h 37m 1s | false | true |
| Tue Nov 18 2025 15:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 46m 13s ago | headers | 1h 59m 59s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 46m 13s ago | headers | 29m 58s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 13:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 16m 12s ago | headers | 30m 1s | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 46m 14s ago | headers | 564h 11m 55s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, x-frame-options, x-content-type-options |

