RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 89f27b049ef345b6 |
| Name | Redstone Chain RPC |
| Bundle | redstone |
| URL | https://rpc.redstonechain.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566596874 |
| Report Created Ago | 6m 49s ago |
| Latest Block* | 33548924 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.98 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-fbc739c3-20250313/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 690 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 20424 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 49s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 40455 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 49s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20280 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 52s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20257 | Sat, 23 May 2026 20:00:49 UTC | 9m 16s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 804 | Sat, 23 May 2026 19:59:13 UTC | 10m 53s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 1752 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 11m 22s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 2543 | Sat, 23 May 2026 19:58:14 UTC | 11m 51s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 492 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 12m 23s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 968 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 12m 52s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 1400 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 22s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3d 6h 54m 25s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779282940366 |
| Reported At | |
| Number | 33548924 |
| Hash | 0x28c9...4beaed |
| Timestamp | 1779282939 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.98 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 49s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566596874 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 690 | 3d 6h 55m 21s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-fbc739c3-20250313/linux-amd64/go1.22.12 | 3d 6h 55m 21s ago |
| Is Syncing | false | 3d 6h 55m 21s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 3d 6h 55m 20s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 20s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, aacf2c...f14ee6 | 11m 7s ago |
| Response Headers | 2 headers | 15m 20s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 9m 38s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 9m 38s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 38s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 38s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 8m 55s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1d 6h 5m 57s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 52s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 34s ago |