RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 89f27b049ef345b6 |
|---|---|
| Name | Redstone Chain RPC |
| Bundle | redstone |
| URL | https://rpc.redstonechain.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445825 |
| Reported Ago | 6m 37s ago |
| Latest Block* | 33548924 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.45 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.21 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-fbc739c3-20250313/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 690 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 20 May 2026 13:17:15 UTC | 1779283035583 | 3d 6h 16m 47s ago | 16m 55s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 13:00:20 UTC | 1779282020433 | 3d 6h 33m 43s ago | 1h 2s | STUCK | UP |
| Wed, 20 May 2026 12:00:18 UTC | 1779278418291 | 3d 7h 33m 45s ago | 2m 30s | UP | STUCK |
| Wed, 20 May 2026 11:57:48 UTC | 1779278268139 | 3d 7h 36m 15s ago | 31s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 11:57:16 UTC | 1779278236576 | 3d 7h 36m 46s ago | 3h 4m | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:53:15 UTC | 1779267195836 | 3d 10h 40m 47s ago | 3h 59m 14s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 04:54:01 UTC | 1779252841403 | 3d 14h 40m 2s ago | 3h 55m 43s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 00:58:17 UTC | 1779238697624 | 3d 18h 35m 45s ago | 5h 22m 14s | ERROR | UP |
| Tue, 19 May 2026 19:36:03 UTC | 1779219363059 | 3d 23h 58m ago | 1h 21m 49s | UP | ERROR |
| Tue, 19 May 2026 18:14:13 UTC | 1779214453579 | 4d 1h 19m 49s ago | 1h 4m 56s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 6m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 30s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 29s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 11m 21s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 3s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 12m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 13m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 14m 45s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3d 6h 18m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779282947399 |
| Reported At | |
| Number | 33548924 |
| Hash | 0x28c9...4beaed |
| Timestamp | 1779282939 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.45 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.21 / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445825 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5603 | 1779564827806 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 79 | 1779564822048 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104477 | 1779564424988 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 690 | 3d 6h 18m 59s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-fbc739c3-20250313/linux-amd64/go1.22.12 | 3d 6h 18m 43s ago |
| Is Syncing | false | 3d 6h 18m 44s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 3d 6h 18m 43s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 57s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, aacf2c...f14ee6 | 22m 55s ago |
| Response Headers | 2 headers | 4m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 43s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 6m 58s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 4m 26s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 502: Bad Gateway | 6m 37s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m 25s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 4h 18m 55s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 41s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 25s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed May 20 2026 15:20:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3d 6h 13m 31s ago | headers | 4172h 4m 2s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Thu Nov 27 2025 18:16:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 177d 2h 17m 33s ago | headers | 59m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Nov 27 2025 17:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 177d 3h 17m 32s ago | headers | 217h 40m 2s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 15:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 57m 35s ago | headers | 1h 35m 3s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Nov 18 2025 14:01:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 32m 38s ago | headers | 9m 59s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 42m 38s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 52m 39s ago | headers | 9m 57s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:31:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 2m 37s ago | headers | 4m 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 7m 36s ago | headers | 15m 3s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:11:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 22m 39s ago | headers | 14m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |