RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 7d66c436a0bdeeac |
| Name | Ancient8 Mainnet RPC |
| Bundle | ancient8 |
| URL | https://rpc.ancient8.gg/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566618986 |
| Report Created Ago | 6m 28s ago |
| Latest Block* | 36769604 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.21 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 4.83 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| conduit-op-reth/v1.0.2-db41763/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 888888888 |
| Peer Count* | 7 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | conduit-op-reth/v1.0.2-db41763/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 36769604 | 1779566595 | 0x71eb...15b5d2 | 22439 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 28s ago |
| ✅ | 36769604 | 1779566595 | 0x71eb...15b5d2 | 1944 | Sat, 23 May 2026 20:03:18 UTC | 6m 49s ago |
| ✅ | 36769573 | 1779566533 | 0xdbe7...cc90d2 | 915 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 53s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 21283 | Sat, 23 May 2026 20:01:10 UTC | 8m 57s ago | ||
| ✅ | 36769482 | 1779566351 | 0x4077...a8fab9 | 219 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 10m 54s ago |
| ✅ | 36769467 | 1779566321 | 0x7d4f...b993c2 | 353 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 11m 24s ago |
| ✅ | 36769453 | 1779566293 | 0x0f1b...7f3a48 | 243 | Sat, 23 May 2026 19:58:14 UTC | 11m 53s ago |
| ✅ | 36769437 | 1779566261 | 0xb873...35489a | 199 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 12m 24s ago |
| ✅ | 36769423 | 1779566233 | 0xdcaa...454004 | 245 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 12m 54s ago |
| ✅ | 36769408 | 1779566203 | 0x3561...315fc5 | 323 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 23s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 28s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566618986 |
| Reported At | |
| Number | 36769604 |
| Hash | 0x71eb...15b5d2 |
| Timestamp | 1779566595 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.21 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 4.83 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566470355 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 888888888 | 8m 56s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 | 7m 53s ago |
| Is Syncing | false | 7m 53s ago |
| Peer Count | 7 | 15m 25s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 1s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 37, NS: 2 | 15m 22s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 6fad8f...cd305d | 11m 4s ago |
| Response Headers | 5 headers | 15m 23s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 2h 12m 40s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 43m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 43m 24s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 18s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 41m 58s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 50m 18s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 53s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 7m 53s ago |