RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 7d66c436a0bdeeac |
|---|---|
| Name | Ancient8 Mainnet RPC |
| Bundle | ancient8 |
| URL | https://rpc.ancient8.gg/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564424898 |
| Reported Ago | 5m 59s ago |
| Latest Block* | 36768432 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.69 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.59 / N/A |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| conduit-op-reth/v1.0.2-db41763/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 888888888 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | conduit-op-reth/v1.0.2-db41763/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:31:18 UTC | 1779539478929 | 7h 1m 45s ago | 37m 59s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:53:19 UTC | 1779537199389 | 7h 39m 44s ago | 2m 33s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046110 | 7h 42m 18s ago | 1m 26s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959620 | 7h 43m 44s ago | 35h 10m 58s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 00:38:20 UTC | 1779410300799 | 1d 18h 54m 43s ago | 13m 3s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 00:25:17 UTC | 1779409517460 | 1d 19h 7m 46s ago | 7h 31m 25s | UP | STUCK |
| Thu, 21 May 2026 16:53:51 UTC | 1779382431704 | 2d 2h 39m 12s ago | 1m 2s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 21 May 2026 16:52:49 UTC | 1779382369002 | 2d 2h 40m 15s ago | 15h 20m 31s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 01:32:17 UTC | 1779327137061 | 2d 18h 47s ago | 24s | STUCK | UP |
| Thu, 21 May 2026 01:31:52 UTC | 1779327112309 | 2d 18h 1m 12s ago | 10m 40s | CATCHING_UP | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 5m 59s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 36768432 | 1779564251000 | 0xcca1...1fb6ea | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 36768427 | 1779564241000 | 0x14aa...007082 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m ago |
| ✅ | ✅ UP | 36768402 | 1779564191000 | 0x9f9c...185d1f | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 36768357 | 1779564101000 | 0xf167...471ffd | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 36768330 | 1779564047000 | 0xc225...38ac36 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 58s ago |
| ✅ | ✅ UP | 36768345 | 1779564077000 | 0x85ed...0148cd | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 36768325 | 1779564037000 | 0x905a...e86c77 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 36768301 | 1779563989000 | 0xc3a0...f22ca5 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 12m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 36768282 | 1779563951000 | 0x9f1e...a98318 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 46s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273405 |
| Reported At | |
| Number | 36768432 |
| Hash | 0xcca1...1fb6ea |
| Timestamp | 1779564251 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.69 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.59 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 59s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564424898 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 36768689 | 1779564765 | 0xb900...a3b4df | 624 | 1779564766951 |
| ash-hz | ✅ | 36768687 | 1779564761 | 0x7dfb...e7caeb | 88 | 1779564762021 |
| sin-do | ✅ | 36768583 | 1779564553 | 0x524e...211eb1 | 2318 | 1779564554902 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 888888888 | 6m ago |
| Client Version | conduit-op-reth/v1.0.2-db41763/x86_64-unknown-linux-gnu | 5m 38s ago |
| Is Syncing | false | 12m 26s ago |
| Peer Count | 8 | 12m 26s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 26s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 37, NS: 2 | 9m 58s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 6fad8f...cd305d | 21m 56s ago |
| Response Headers | 5 headers | 5m 38s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 32m 44s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 1h 32m 44s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5m 59s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 38s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 4h 42m 21s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 14h 58m 2s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 13h 54m 26s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 28s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:16:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 16m 20s ago | headers | 24m 59s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 41m 19s ago | headers | 969h 8m 3s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:41 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 49m 23s ago | headers | 2845h 57m 55s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Thu Jul 03 2025 10:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 47m 36s ago | chain_id | 5m 2s | 888888888 | 888888888 |
| Thu Jul 03 2025 10:40:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 52m 39s ago | chain_id | 4m 57s | 888888888 | 888888888 |
| Thu Jul 03 2025 10:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 10h 57m 36s ago | chain_id | 5m | 888888888 | 888888888 |
| Thu Jul 03 2025 10:30:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 2m 37s ago | chain_id | 4m 59s | 888888888 | 888888888 |
| Thu Jul 03 2025 10:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 7m 37s ago | chain_id | 5m 2s | 888888888 | 888888888 |
| Thu Jul 03 2025 10:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 12m 39s ago | chain_id | 4m 54s | 888888888 | |
| Thu Jul 03 2025 10:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 11h 17m 33s ago | chain_id | 4h 50m 3s | 888888888 |