RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 7d59c5ba9e324dfd |
| Name | Automata Mainnet RPC |
| Bundle | automata |
| URL | https://rpc.ata.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101605.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566618984 |
| Report Created Ago | 6m 33s ago |
| Latest Block* | 29191731 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.48 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.10 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101605.0-stable-f03d103a/linux-amd64/go1.24.11 |
| ChainId* | 65536 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 22446 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 33s ago | ||
| ✅ | 29191731 | 1779566525 | 0x3a1d...bf7bdf | 945 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 58s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 21288 | Sat, 23 May 2026 20:01:10 UTC | 9m 2s ago | ||
| ✅ | 29191642 | 1779566347 | 0xcda8...a9860a | 292 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 10m 59s ago |
| ✅ | 29191628 | 1779566319 | 0x1035...a69954 | 540 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 11m 29s ago |
| ✅ | 29191614 | 1779566291 | 0x7fc6...1c5fcb | 294 | Sat, 23 May 2026 19:58:14 UTC | 11m 58s ago |
| ✅ | 29191591 | 1779566245 | 0xb369...339eb5 | 563 | Sat, 23 May 2026 19:57:43 UTC | 12m 29s ago |
| ✅ | 29191584 | 1779566231 | 0xb2f1...6dde4c | 284 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 12m 59s ago |
| ✅ | 29191569 | 1779566201 | 0xa17e...43d15f | 359 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 28s ago |
| ✅ | 29191554 | 1779566171 | 0xe81a...1893a0 | 298 | Sat, 23 May 2026 19:56:13 UTC | 13m 59s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 58s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566534391 |
| Reported At | |
| Number | 29191731 |
| Hash | 0x3a1d...bf7bdf |
| Timestamp | 1779566525 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.48 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.10 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566618984 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 65536 | 9m 1s ago |
| Client Version | Geth/v1.101605.0-stable-f03d103a/linux-amd64/go1.24.11 | 7m 58s ago |
| Is Syncing | false | 7m 58s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 6s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, b9b162...172ee5 | 11m 9s ago |
| Response Headers | 3 headers | 15m 27s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 20m 25s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 43m 7s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 43m 29s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 23s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 42m 3s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 50m 23s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 59s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 7m 58s ago |
