RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 7d59c5ba9e324dfd |
|---|---|
| Name | Automata Mainnet RPC |
| Bundle | automata |
| URL | https://rpc.ata.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101605.0 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564424887 |
| Reported Ago | 5m 24s ago |
| Latest Block* | 29190592 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.75 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.57 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101605.0-stable-f03d103a/linux-amd64/go1.24.11 |
| ChainId* | 65536 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 13:33:34 UTC | 1779543214021 | 5h 58m 55s ago | 59s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 13:32:34 UTC | 1779543154956 | 5h 59m 54s ago | 1h 41m 49s | UP | STUCK |
| Sat, 23 May 2026 11:50:45 UTC | 1779537045934 | 7h 41m 43s ago | 1m 26s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959656 | 7h 43m 9s ago | 2h 12m 31s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 09:36:48 UTC | 1779529008502 | 9h 55m 41s ago | 1h 8m 23s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 08:28:24 UTC | 1779524904788 | 11h 4m 4s ago | 27h 30m 5s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 04:58:19 UTC | 1779425899366 | 1d 14h 34m 10s ago | 28s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 04:57:50 UTC | 1779425870369 | 1d 14h 34m 39s ago | 10h 15m 12s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 18:42:37 UTC | 1779388957391 | 2d 49m 52s ago | 1h 2m 15s | STUCK | UP |
| Thu, 21 May 2026 17:40:21 UTC | 1779385221503 | 2d 1h 52m 8s ago | 0s | ERROR | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 5m 24s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 29190592 | 1779564247000 | 0x2bb1...3d10fa | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 7m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29190587 | 1779564237000 | 0xe05f...bfaac8 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 26s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 29190559 | 1779564181000 | 0x8ef4...7cfe72 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 8m 56s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29190488 | 1779564039000 | 0x3bf2...11eb61 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29190486 | 1779564035000 | 0x7bf5...c386c5 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29190505 | 1779564073000 | 0xe9a1...3d7f01 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29190453 | 1779563969000 | 0x2305...0cf812 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 11m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29190443 | 1779563949000 | 0x28e3...3c1f17 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 29190428 | 1779563919000 | 0x85b7...8eb61b | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 13m 40s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 56s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273427 |
| Reported At | |
| Number | 29190592 |
| Hash | 0x2bb1...3d10fa |
| Timestamp | 1779564247 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.75 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.57 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 24s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564424887 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 29190837 | 1779564737 | 0x8e7e...c5c329 | 449 | 1779564739754 |
| ash-hz | ✅ | 29190832 | 1779564727 | 0x0130...5a7648 | 105 | 1779564732084 |
| sin-do | ✅ | 29190744 | 1779564551 | 0xb328...e7ff71 | 22971 | 1779564575547 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 65536 | 5m 25s ago |
| Client Version | Geth/v1.101605.0-stable-f03d103a/linux-amd64/go1.24.11 | 5m 3s ago |
| Is Syncing | false | 11m 51s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 51s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 9m 23s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, b9b162...172ee5 | 21m 22s ago |
| Response Headers | 3 headers | 5m 3s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 32m 9s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 21m 52s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5m 24s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 4s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 14m 12s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 14h 57m 27s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 18h 18m 48s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 10m 53s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 12 2025 11:46:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 162d 8h 45m 38s ago | headers | 9m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Fri Dec 12 2025 11:36:53 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 162d 8h 55m 36s ago | headers | 572h 24s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 15:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 56m ago | headers | 1h 35m 3s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 14:01:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 31m 4s ago | headers | 9m 59s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 41m 4s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 51m 5s ago | headers | 9m 57s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:31:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 1m 3s ago | headers | 4m 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 6m 2s ago | headers | 15m 2s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:11:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 21m 5s ago | headers | 24m 54s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 46m ago | headers | 5m 4s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
