RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 758bc1a4e9de0b09 |
| Name | Cyber Mainnet RPC |
| Bundle | cyber |
| URL | https://rpc.cyber.co/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101609.2 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566618984 |
| Report Created Ago | 6m 32s ago |
| Latest Block* | 33068982 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.96 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101609.2-stable-dbb4aa07/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 7560 |
| Peer Count* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 22475 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 32s ago | ||
| ✅ | 33068982 | 1779566531 | 0x4e08...adf15e | 1641 | Sat, 23 May 2026 20:02:15 UTC | 7m 56s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 21307 | Sat, 23 May 2026 20:01:10 UTC | 9m 1s ago | ||
| ✅ | 33068892 | 1779566351 | 0xfaa7...41e57e | 250 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 10m 58s ago |
| ✅ | 33068877 | 1779566321 | 0x946b...dfac30 | 390 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 11m 28s ago |
| ✅ | 33068862 | 1779566291 | 0x1ef7...9c9688 | 289 | Sat, 23 May 2026 19:58:14 UTC | 11m 57s ago |
| ✅ | 33068847 | 1779566261 | 0xe990...2a0537 | 253 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 12m 28s ago |
| ✅ | 33068832 | 1779566231 | 0xf377...574b28 | 295 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 12m 58s ago |
| ✅ | 33068817 | 1779566201 | 0xacb6...383a86 | 354 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 27s ago |
| ✅ | 33068802 | 1779566171 | 0x0005...c1670d | 294 | Sat, 23 May 2026 19:56:13 UTC | 13m 58s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 56s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566535077 |
| Reported At | |
| Number | 33068982 |
| Hash | 0x4e08...adf15e |
| Timestamp | 1779566531 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.96 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566618984 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7560 | 10m 25s ago |
| Client Version | Geth/v1.101609.2-stable-dbb4aa07/linux-amd64/go1.24.13 | 15m 29s ago |
| Is Syncing | false | 6m 8s ago |
| Peer Count | 1 | 85d 2h 16m 27s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 5s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 33, NS: 2 | 15m 26s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 49262c...b0ffe1 | 11m 12s ago |
| Response Headers | 1 headers | 15m 26s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 44m 10s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 44s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 43m 28s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 22s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 42m 2s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 50m 22s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 13s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 57s ago |
