RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 758bc1a4e9de0b09 |
|---|---|
| Name | Cyber Mainnet RPC |
| Bundle | cyber |
| URL | https://rpc.cyber.co/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101609.2 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576627 |
| Reported Ago | 2m 50s ago |
| Latest Block* | 33067845 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.08 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.93 / N/A |
| Client Version* | Geth/v1.101609.2-stable-dbb4aa07/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 7560 |
| Peer Count* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 11:52:58 UTC | 1779537178374 | 7h 39m 28s ago | 9m 41s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:43:17 UTC | 1779536597122 | 7h 49m 9s ago | 12h 42m 26s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 23:00:50 UTC | 1779490850566 | 20h 31m 36s ago | 39s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:00:50 UTC | 1779490850535 | 20h 31m 36s ago | 38s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 23:00:11 UTC | 1779490811546 | 20h 32m 15s ago | 12h 28m 23s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 10:31:48 UTC | 1779445908351 | 1d 9h 38s ago | 59s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:30:49 UTC | 1779445849242 | 1d 9h 1m 37s ago | 32h 57m 33s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 01:33:15 UTC | 1779327195617 | 2d 17h 59m 11s ago | 26s | STUCK | UP |
| Thu, 21 May 2026 01:32:48 UTC | 1779327168684 | 2d 17h 59m 38s ago | 56s | CATCHING_UP | STUCK |
| Thu, 21 May 2026 01:31:52 UTC | 1779327112000 | 2d 18h 34s ago | 42h 37m 36s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 2m 50s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 33067845 | 1779564257000 | 0x3983...4fef8e | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 7m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33067836 | 1779564239000 | 0x5c92...b2eb7c | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33067814 | 1779564195000 | 0x2b2e...ec6247 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 8m 53s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33067767 | 1779564101000 | 0x9acb...0381ae | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 19s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33067775 | 1779564117000 | 0xb91b...c5bec4 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 20s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33067752 | 1779564071000 | 0x3382...1c9dbb | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33067734 | 1779564035000 | 0x3fd9...cee708 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33067706 | 1779563979000 | 0xe708...92793c | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 11m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 33067692 | 1779563951000 | 0x5ce3...b1a9a8 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 7s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273416 |
| Reported At | |
| Number | 33067845 |
| Hash | 0x3983...4fef8e |
| Timestamp | 1779564257 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.08 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 0.93 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2m 50s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576627 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 33068085 | 1779564737 | 0x20f4...220f67 | 559 | 1779564739754 |
| ash-hz | ✅ | 33068081 | 1779564729 | 0xc6dd...744de0 | 87 | 1779564732066 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105011 | 1779564467389 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7560 | 12m 17s ago |
| Client Version | Geth/v1.101609.2-stable-dbb4aa07/linux-amd64/go1.24.13 | 11m 48s ago |
| Is Syncing | false | 11m 48s ago |
| Peer Count | 1 | 83d 12h 48m 44s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 48s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 33, NS: 2 | 9m 20s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 49262c...b0ffe1 | 21m 18s ago |
| Response Headers | 1 headers | 5m ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 5m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5m 21s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 1s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 21m 48s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 58m 41s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 10m 50s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun Mar 01 2026 07:38:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 12h 53m 46s ago | peer_count | 10m | 0 | > 0 |
| Sun Mar 01 2026 07:28:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 13h 3m 46s ago | peer_count | 14m 57s | > 0 | 0 |
| Sun Mar 01 2026 07:13:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 13h 18m 44s ago | peer_count | 35m 2s | 0 | > 0 |
| Sun Mar 01 2026 06:38:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 13h 53m 46s ago | peer_count | 4m 49s | > 0 | 0 |
| Sun Mar 01 2026 06:33:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 13h 58m 35s ago | peer_count | 5m 10s | 0 | > 0 |
| Sun Mar 01 2026 06:28:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 14h 3m 45s ago | peer_count | 20m | > 0 | 0 |
| Sun Mar 01 2026 06:08:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 14h 23m 46s ago | peer_count | 4m 53s | 0 | > 0 |
| Sun Mar 01 2026 06:03:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 14h 28m 40s ago | peer_count | 10m 4s | > 0 | 0 |
| Sun Mar 01 2026 05:53:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 14h 38m 44s ago | peer_count | 5m 1s | 0 | > 0 |
| Sun Mar 01 2026 05:48:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 83d 14h 43m 46s ago | peer_count | 9m 59s | > 0 | 0 |
