RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 6307bfe99912e4cb |
|---|---|
| Name | Shape RPC |
| Bundle | shape |
| URL | https://mainnet.shape.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576627 |
| Reported Ago | 3m 27s ago |
| Latest Block* | 28909925 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / N/A |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 360 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:30:47 UTC | 1779539447895 | 7h 2m 16s ago | 35m 18s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:55:29 UTC | 1779537329421 | 7h 37m 34s ago | 14h 51m 40s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 21:03:48 UTC | 1779483828573 | 22h 29m 15s ago | 1h 6m 55s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 19:56:53 UTC | 1779479813408 | 23h 36m 10s ago | 15h 14m 51s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 04:42:02 UTC | 1779424922326 | 1d 14h 51m 1s ago | 46s | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 04:41:15 UTC | 1779424875551 | 1d 14h 51m 48s ago | 8h 46m 58s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 19:54:16 UTC | 1779393256657 | 1d 23h 38m 47s ago | 25s | STUCK | UP |
| Thu, 21 May 2026 19:53:51 UTC | 1779393231440 | 1d 23h 39m 12s ago | 11h 30m 9s | UP | STUCK |
| Thu, 21 May 2026 08:23:41 UTC | 1779351821518 | 2d 11h 9m 22s ago | 13m 26s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 08:10:15 UTC | 1779351015196 | 2d 11h 22m 48s ago | 6h 37m 26s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 28909925 | 1779564321000 | 0x8d8b...60756d | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909890 | 1779564251000 | 0x7224...083e37 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909879 | 1779564229000 | 0x1b89...a9e9d4 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909860 | 1779564191000 | 0x3d58...9adfd8 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909818 | 1779564107000 | 0x391d...ea0ecf | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909785 | 1779564041000 | 0x647a...fe1dc2 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 57s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909803 | 1779564077000 | 0x85bb...fadf40 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909783 | 1779564037000 | 0xdd4d...fb5e08 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909772 | 1779564015000 | 0xba16...200225 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 12m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 28909740 | 1779563951000 | 0xab14...45b346 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 45s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576627 |
| Reported At | |
| Number | 28909925 |
| Hash | 0x8d8b...60756d |
| Timestamp | 1779564321 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2h 33m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779555598981 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 28910147 | 1779564765 | 0x7ef8...cb2dad | 1320 | 1779564766981 |
| ash-hz | ✅ | 28910145 | 1779564761 | 0x637c...fa52e2 | 16 | 1779564761934 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 105024 | 1779564467388 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 360 | 13m 10s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 12m 55s ago |
| Is Syncing | false | 5m 59s ago |
| Peer Count | 0 | 11m 28s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 5m 38s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 19, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, b8d4c4...cbd51a | 21m 56s ago |
| Response Headers | 3 headers | 17m 10s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 5m 59s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 38s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 1h 32m 44s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 38s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 22m 25s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 231d 21h 58m 36s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 43s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 28s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 360 | 0 | E205: Request Timeout | false | 0 |
| ash-hz | 360 | 0 | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | false | 0 |
| sin-do | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Apr 16 2026 01:04:54 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 20h 28m 9s ago | headers | 36h 9m 57s | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue Apr 14 2026 12:54:56 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 39d 8h 38m 7s ago | headers | 2070h 17m 31s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Mon Mar 30 2026 05:23:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 16h 9m 12s ago | peer_count | 1h 21m 53s | > 0 | 0 |
| Mon Mar 30 2026 04:01:57 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 17h 31m 6s ago | peer_count | 39m 58s | 0 | > 0 |
| Mon Mar 30 2026 03:21:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 18h 11m 4s ago | peer_count | 38m 31s | > 0 | 0 |
| Mon Mar 30 2026 02:43:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 18h 49m 36s ago | peer_count | 6m 11s | 0 | > 0 |
| Mon Mar 30 2026 02:37:16 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 18h 55m 47s ago | peer_count | 2h 13m 15s | > 0 | 0 |
| Mon Mar 30 2026 00:24:01 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 54d 21h 9m 3s ago | peer_count | 3h 59m 47s | 0 | > 0 |
| Sun Mar 29 2026 20:24:13 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 55d 1h 8m 50s ago | peer_count | 34m 57s | > 0 | 0 |
| Sun Mar 29 2026 19:49:15 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 55d 1h 43m 48s ago | peer_count | 3h 34m 5s | 0 | > 0 |
