RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 5ca374f2a5d5c3bd |
| Name | Swanchain Mainnet RPC |
| Bundle | swan |
| URL | https://mainnet-rpc01.swanchain.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566619198 |
| Report Created Ago | 6m 31s ago |
| Latest Block* | 12185280 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 12.41 / N/A |
| Client Version* | reth/v1.11.3-082c36e/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 254 |
| Peer Count* | 2 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 12185280 | 1779566615 | 0x2272...249284 | 665 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 6m 31s ago |
| ✅ | 12185276 | 1779566595 | 0xa0e6...4ae92e | 2009 | Sat, 23 May 2026 20:03:18 UTC | 6m 52s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 20424 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 53s ago | ||
| ✅ | 12185263 | 1779566530 | 0xc408...532c64 | 1674 | Sat, 23 May 2026 20:02:15 UTC | 7m 55s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 21342 | Sat, 23 May 2026 20:01:10 UTC | 9m ago | ||
| ✅ | 12185227 | 1779566350 | 0x31d9...d6a381 | 324 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 10m 57s ago |
| ✅ | 12185221 | 1779566320 | 0x0977...61c579 | 454 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 11m 27s ago |
| ✅ | 12185215 | 1779566290 | 0xa255...033b33 | 363 | Sat, 23 May 2026 19:58:14 UTC | 11m 56s ago |
| ✅ | 12185209 | 1779566260 | 0x3003...520992 | 295 | Sat, 23 May 2026 19:57:43 UTC | 12m 27s ago |
| ✅ | 12185203 | 1779566230 | 0xe11f...6d769a | 338 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 12m 57s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566619198 |
| Reported At | |
| Number | 12185280 |
| Hash | 0x2272...249284 |
| Timestamp | 1779566615 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 12.41 / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566596876 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 254 | 8m 59s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-082c36e/x86_64-unknown-linux-gnu | 10m 24s ago |
| Is Syncing | false | 6m 7s ago |
| Peer Count | 2 | 15m 28s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 4s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 25s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f74b25...b8a9dd | 11m 11s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 15m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 44m 9s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 43m 5s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 43m 27s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 42m 45s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 21s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 31m 17s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 7m 56s ago |
