RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 5ca374f2a5d5c3bd |
|---|---|
| Name | Swanchain Mainnet RPC |
| Bundle | swan |
| URL | https://mainnet-rpc01.swanchain.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576627 |
| Reported Ago | 3m 8s ago |
| Latest Block* | 12184821 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.13 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 7.49 / N/A |
| Client Version* | reth/v1.11.3-082c36e/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 254 |
| Peer Count* | 2 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:31:18 UTC | 1779539478919 | 7h 1m 26s ago | 35m 49s | STUCK | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:55:29 UTC | 1779537329214 | 7h 37m 15s ago | 14h 51m 40s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 21:03:48 UTC | 1779483828574 | 22h 28m 56s ago | 1h 2m 31s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 20:01:16 UTC | 1779480076787 | 23h 31m 28s ago | 6h 25m 24s | UP | STUCK |
| Fri, 22 May 2026 13:35:52 UTC | 1779456952572 | 1d 5h 56m 52s ago | 10s | STUCK | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:35:41 UTC | 1779456941607 | 1d 5h 57m 3s ago | 17h 40m 37s | UP | STUCK |
| Thu, 21 May 2026 19:55:03 UTC | 1779393303662 | 1d 23h 37m 41s ago | 46s | STUCK | UP |
| Thu, 21 May 2026 19:54:16 UTC | 1779393256709 | 1d 23h 38m 28s ago | 25s | CATCHING_UP | STUCK |
| Thu, 21 May 2026 19:53:50 UTC | 1779393230867 | 1d 23h 38m 54s ago | 2h 59m 33s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 16:54:17 UTC | 1779382457776 | 2d 2h 38m 27s ago | 1h 6m 28s | STUCK | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 12184821 | 1779564320000 | 0x4b8e...8970b6 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 8s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12184807 | 1779564250000 | 0xe269...3615b2 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12184801 | 1779564220000 | 0xc07a...5ae0fd | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12184799 | 1779564210000 | 0xcf6e...265a7d | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 11s ago |
| ✅ | ⏸️ STUCK | 12184780 | 1779564115000 | 0xf53c...98dbc6 | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12184759 | 1779564010000 | 0x88d3...6a726b | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 44s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12184776 | 1779564095000 | 0x8527...de49f3 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 10m 44s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12184760 | 1779564015000 | 0xfabe...e86646 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 12m 7s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12184747 | 1779563950000 | 0x808e...a180a3 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 13m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 12184741 | 1779563920000 | 0x0399...28ee98 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 13m 55s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 8s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576627 |
| Reported At | |
| Number | 12184821 |
| Hash | 0x4b8e...8970b6 |
| Timestamp | 1779564320 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.13 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 7.49 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2h 32m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779555643866 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 12184909 | 1779564760 | 0x2787...62f398 | 30 | 1779564761949 |
| fsn-hz | ✅ | 12184904 | 1779564735 | 0xb7e0...4fd34d | 710 | 1779564739753 |
| sin-do | ✅ | 12184867 | 1779564550 | 0x458e...9a7699 | 3005 | 1779564555520 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 254 | 5m 40s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-082c36e/x86_64-unknown-linux-gnu | 12m 35s ago |
| Is Syncing | false | 5m 40s ago |
| Peer Count | 2 | 11m 9s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 5m 18s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 9m 38s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f74b25...b8a9dd | 21m 37s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 16m 51s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 32m 25s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 19s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 47m 14s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 39s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 12m 4s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 294d 15h 16m 32s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 24s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 9s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 254 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 254 | 2 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| ash-hz | 254 | 2 | reth/v1.11.3-082c36e/x86_64-unknown-linux-gnu | false | 0 |
| sin-do | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Apr 21 2026 18:50:11 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 32d 2h 42m 33s ago | headers | 3214h 53m 28s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Mon Dec 08 2025 18:56:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 166d 1h 36m 1s ago | headers | 14m 59s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Mon Dec 08 2025 18:41:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 166d 1h 51m 1s ago | headers | 69h 25m | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Fri Dec 05 2025 21:16:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 168d 23h 16m 2s ago | headers | 4m 59s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Fri Dec 05 2025 21:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 168d 23h 21m 1s ago | headers | 413h 35m 14s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 15:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 56m 16s ago | headers | 1h 35m 3s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 14:01:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 31m 20s ago | headers | 9m 59s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 41m 20s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 51m 20s ago | headers | 9m 57s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:31:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 1m 18s ago | headers | 4m 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
