RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 46f9ee320f7f9c13 |
| Name | Soneium RPC |
| Bundle | soneium |
| URL | https://rpc.soneium.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | Soneium / chain_id: 1868 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Version | 2.2.0 (up to date) |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566619003 |
| Report Created Ago | 6m 31s ago |
| Latest Block* | 23215806 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.98 / 2 |
| Client Version* | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1868 |
| Peer Count* | 17 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 22072 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 6m 31s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 22215 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 31s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20329 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 17s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20642 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 56s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20357 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 17s ago | ||
| ✅ | 23215806 | 1779566363 | 0x75a8...acafbc | 14 | Sat, 23 May 2026 19:59:24 UTC | 10m 45s ago |
| ✅ | 23215797 | 1779566345 | 0x6dac...38a4af | 163 | Sat, 23 May 2026 19:59:05 UTC | 11m 4s ago |
| ✅ | 23215786 | 1779566323 | 0x8ed9...743913 | 12 | Sat, 23 May 2026 19:58:44 UTC | 11m 25s ago |
| ✅ | 23215776 | 1779566303 | 0xe04b...ba4c87 | 13 | Sat, 23 May 2026 19:58:24 UTC | 11m 45s ago |
| ✅ | 23215766 | 1779566283 | 0xaf16...da8940 | 12 | Sat, 23 May 2026 19:58:04 UTC | 12m 5s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 10m 45s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566364731 |
| Reported At | |
| Number | 23215806 |
| Hash | 0x75a8...acafbc |
| Timestamp | 1779566363 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.98 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566619003 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1868 | 10m 29s ago |
| Client Version | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | 10m 28s ago |
| Is Syncing | false | 15m 27s ago |
| Peer Count | 17 | 15m 27s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 6s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 35, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 24s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 8216e2...a54d83 | 11m 9s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 15m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 45m 10s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 50s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 42s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 42s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 25m 20s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 10m 16s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 22m 25s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 38s ago |

