RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 46f9ee320f7f9c13 |
|---|---|
| Name | Soneium RPC |
| Bundle | soneium |
| URL | https://rpc.soneium.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | Soneium / chain_id: 1868 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Version | 2.2.0 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576690 |
| Reported Ago | 3m 38s ago |
| Latest Block* | 23214787 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.29 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.47 / 2 |
| Client Version* | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1868 |
| Peer Count* | 15 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 1779564244803 | 9m 10s ago | 1m | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 1779564184715 | 10m 10s ago | 1h 18m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:04 UTC | 1779559444842 | 1h 29m 10s ago | 1m 39s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:25 UTC | 1779559345029 | 1h 30m 50s ago | 6h 11m 38s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046059 | 7h 42m 29s ago | 7m 28s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:43:17 UTC | 1779536597124 | 7h 49m 58s ago | 8m 39s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077861 | 7h 58m 37s ago | 23s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077856 | 7h 58m 37s ago | 23s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077839 | 7h 58m 37s ago | 23s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:13 UTC | 1779536053977 | 7h 59m 1s ago | 1h 57m 49s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 23214787 | 1779564325000 | 0xe54f...9fb4d3 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 38s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23214798 | 1779564347000 | 0x3d98...1df9d3 | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 6m 10s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23214756 | 1779564263000 | 0xfbbd...e3ea4c | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 8m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23214746 | 1779564243000 | 0x038f...48930d | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 9m 10s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 23214745 | 1779564241000 | 0xac17...27a548 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 9m 12s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23214726 | 1779564203000 | 0xb09e...8ab60b | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 9m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23214666 | 1779564083000 | 0xf89d...4ad8eb | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 8s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 23214684 | 1779564119000 | 0x68f7...8ec474 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 10m 10s ago |
| ✅ | ✅ UP | 23214646 | 1779564043000 | 0xe65a...b19e5a | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 10m 33s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 23214656 | 1779564063000 | 0xec9c...e7b383 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 11m 15s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 38s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576690 |
| Reported At | |
| Number | 23214787 |
| Hash | 0xe54f...9fb4d3 |
| Timestamp | 1779564325 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.29 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 3.47 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5h 10m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779546172085 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 23215016 | 1779564783 | 0xb7c9...b558c2 | 91 | 1779564784681 |
| fsn-hz | ✅ | 23215016 | 1779564783 | 0xb7c9...b558c2 | 23 | 1779564784595 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21487 | 1779564488346 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1868 | 13m 5s ago |
| Client Version | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | 13m 6s ago |
| Is Syncing | false | 3m 38s ago |
| Peer Count | 15 | 5m 49s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 5m 49s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 35, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 11s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 8216e2...a54d83 | 22m 7s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 17m 21s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7m 55s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7m 44s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 13m 5s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 37s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 37s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 23h 48m 9s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 54s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 37s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue Nov 18 2025 15:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 4h 56m 46s ago | headers | 1h 35m 3s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Tue Nov 18 2025 14:01:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 31m 50s ago | headers | 10m | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 41m 51s ago | headers | 10m | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Tue Nov 18 2025 13:41:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 51m 51s ago | headers | 9m 57s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:31:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 1m 49s ago | headers | 4m 58s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Tue Nov 18 2025 13:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 6m 48s ago | headers | 15m 3s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:11:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 21m 51s ago | headers | 14m 57s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Tue Nov 18 2025 12:56:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 36m 48s ago | headers | 5m 2s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 12:51:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 41m 51s ago | headers | 4m 54s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 46m 45s ago | headers | 5m 4s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |

