RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 292f2cf809eeeb14 |
| Name | Celo Mainnet RPC |
| Bundle | celo |
| URL | https://forno.celo.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | Celo / chain_id: 42220 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | 2.2.3 (up to date) |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566619002 |
| Report Created Ago | 6m 33s ago |
| Latest Block* | 67665605 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 5 |
| Client Version* | Geth/v2.2.3-stable-a0e1f06d/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 42220 |
| Peer Count* | 88 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 22074 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 6m 33s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 22226 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 33s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 42902 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 57s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20618 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 58s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20360 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 19s ago | ||
| ✅ | 67665605 | 1779566363 | 0x535e...997d6a | 198 | Sat, 23 May 2026 19:59:24 UTC | 10m 47s ago |
| ✅ | 67665586 | 1779566344 | 0x4af5...685eed | 260 | Sat, 23 May 2026 19:59:05 UTC | 11m 6s ago |
| ✅ | 67665563 | 1779566321 | 0x45d7...477cf6 | 201 | Sat, 23 May 2026 19:58:44 UTC | 11m 27s ago |
| ✅ | 67665545 | 1779566303 | 0x2d84...8c31a8 | 195 | Sat, 23 May 2026 19:58:24 UTC | 11m 47s ago |
| ✅ | 67665525 | 1779566283 | 0x1f1b...81b9ea | 203 | Sat, 23 May 2026 19:58:04 UTC | 12m 7s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 10m 47s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566364909 |
| Reported At | |
| Number | 67665605 |
| Hash | 0x535e...997d6a |
| Timestamp | 1779566363 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 5 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 33s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566619002 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42220 | 8m 39s ago |
| Client Version | Geth/v2.2.3-stable-a0e1f06d/linux-amd64/go1.24.13 | 8m 39s ago |
| Is Syncing | false | 15m 29s ago |
| Peer Count | 88 | 15m 29s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 28s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 26s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, a4ec67...25865e | 11m 11s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 15m 27s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 45m 12s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 9s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 44s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 44s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 1s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1d 6h 6m 5s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 22m 6s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 39s ago |

