RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 292f2cf809eeeb14 |
|---|---|
| Name | Celo Mainnet RPC |
| Bundle | celo |
| URL | https://forno.celo.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 20 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:39:51 UTC |
| Chain | Celo / chain_id: 42220 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Version | 2.2.3 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576686 |
| Reported Ago | 2m 51s ago |
| Latest Block* | 67663565 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.95 / 5 |
| Client Version* | Geth/v2.2.3-stable-a0e1f06d/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 42220 |
| Peer Count* | 104 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213913 | 8m 54s ago | 1m 33s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120044 | 10m 28s ago | 2h 53m 55s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:28:04 UTC | 1779553684856 | 3h 4m 23s ago | 37s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:27 UTC | 1779553647098 | 3h 5m 1s ago | 55m 37s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:31:49 UTC | 1779550309712 | 4h 38s ago | 44s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:31:04 UTC | 1779550264783 | 4h 1m 23s ago | 2m 16s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 15:28:48 UTC | 1779550128662 | 4h 3m 39s ago | 20m 43s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 15:08:05 UTC | 1779548885177 | 4h 24m 23s ago | 18m 32s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:49:32 UTC | 1779547772904 | 4h 42m 55s ago | 1m 22s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:48:10 UTC | 1779547690140 | 4h 44m 18s ago | 12m 45s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 67663565 | 1779564323000 | 0x2fe2...bf4860 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 2m 51s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663588 | 1779564346000 | 0xda62...ef24d1 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 2s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663505 | 1779564263000 | 0xa9f5...82c8b2 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 7m 54s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663485 | 1779564243000 | 0x6349...3d6597 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 8m 23s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663483 | 1779564241000 | 0xaa03...c10d12 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 8m 25s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663444 | 1779564202000 | 0x529a...0ea7b4 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 8m 54s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663345 | 1779564103000 | 0x52b8...4ecd58 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 21s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663325 | 1779564083000 | 0xa7d6...1c5b84 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 21s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 67663360 | 1779564118000 | 0x179b...b2914a | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 9m 22s ago |
| ✅ | ✅ UP | 67663359 | 1779564117000 | 0x9f45...1c823c | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 9m 46s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 2m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576686 |
| Reported At | |
| Number | 67663565 |
| Hash | 0x2fe2...bf4860 |
| Timestamp | 1779564323 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.51 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.95 / 5 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 52s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564095732 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ash-hz | ✅ | 67663985 | 1779564743 | 0x72d4...f7827e | 68 | 1779564744653 |
| fsn-hz | ✅ | 67663985 | 1779564743 | 0x72d4...f7827e | 135 | 1779564744727 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21489 | 1779564488341 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42220 | 12m 18s ago |
| Client Version | Geth/v2.2.3-stable-a0e1f06d/linux-amd64/go1.24.13 | 12m 17s ago |
| Is Syncing | false | 2m 51s ago |
| Peer Count | 104 | 16m 35s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 34s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 9m 22s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, a4ec67...25865e | 21m 20s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 5 other headers | 2m 51s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 7m 8s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 18s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 23s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 11m 50s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 233d 13h 32m 57s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 59m 7s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 50s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Mar 13 2026 23:58:55 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 70d 20h 33m 32s ago | headers | 4m 56s | Header fields (1): x-frame-options | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Mar 13 2026 23:53:59 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 70d 20h 38m 28s ago | headers | 390h 30m 14s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (1): x-frame-options |
| Tue Mar 03 2026 17:53:58 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 81d 2h 38m 29s ago | peer_count | 5m 6s | 0 | > 0 |
| Tue Mar 03 2026 17:48:51 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 81d 2h 43m 36s ago | peer_count | 7813h 22m 57s | > 0 | 0 |
| Wed Feb 25 2026 17:23:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 3h 8m 43s ago | headers | 5m 2s | Header fields (5): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Feb 25 2026 17:18:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 3h 13m 45s ago | headers | 1975h 1m 58s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 10:16:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 15m 44s ago | headers | 24m 59s | Header fields (1): server | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 40m 43s ago | headers | 2780h 42s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (1): server |
| Mon Aug 11 2025 14:51:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 285d 6h 41m 25s ago | headers | 4m 55s | Header fields (5): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Mon Aug 11 2025 14:46:06 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 285d 6h 46m 21s ago | headers | 1035h 22s | Header fields (6): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |

