RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 22929b9390be4ec3 |
| Name | Zora Mainnet RPC |
| Bundle | zora |
| URL | https://rpc.zora.energy/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 15 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Chain | Zora / chain_id: 7777777 |
|---|
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566597923 |
| Report Created Ago | 6m 48s ago |
| Latest Block* | 46436378 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 7777777 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 46436378 | 1779566595 | 0x97da...0649e9 | 1097 | Sat, 23 May 2026 20:03:17 UTC | 6m 48s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 42538 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 51s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20335 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 13s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20851 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 13s ago | ||
| ✅ | 46436266 | 1779566371 | 0xc8fb...34316f | 172 | Sat, 23 May 2026 19:59:32 UTC | 10m 33s ago |
| ✅ | 46436259 | 1779566357 | 0x63d0...c2db7b | 178 | Sat, 23 May 2026 19:59:17 UTC | 10m 48s ago |
| ✅ | 46436251 | 1779566341 | 0x19c7...df30ed | 190 | Sat, 23 May 2026 19:59:02 UTC | 11m 3s ago |
| ✅ | 46436244 | 1779566327 | 0x35cb...a02bc1 | 173 | Sat, 23 May 2026 19:58:47 UTC | 11m 18s ago |
| ✅ | 46436236 | 1779566311 | 0x31b3...038939 | 176 | Sat, 23 May 2026 19:58:32 UTC | 11m 33s ago |
| ✅ | 46436229 | 1779566297 | 0x6757...89484e | 174 | Sat, 23 May 2026 19:58:17 UTC | 11m 48s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566597923 |
| Reported At | |
| Number | 46436378 |
| Hash | 0x97da...0649e9 |
| Timestamp | 1779566595 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566534433 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7777777 | 7m 52s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 | 7m 52s ago |
| Is Syncing | false | 15m 24s ago |
| Peer Count | 8 | 15m 24s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 23s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 33, NS: 2 | 15m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 72011b...a7dbf5 | 11m 8s ago |
| Response Headers | 5 headers | 15m 21s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 45m 6s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 46s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 38s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 38s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 8m 55s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 18h 10m 18s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 3h 45m 56s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 34s ago |

